NewsySłużby ostrzegają Polaków przed niebezpiecznym trendem. Influencerzy jedzą muchomory

Służby ostrzegają Polaków przed niebezpiecznym trendem. Influencerzy jedzą muchomory

Niebezpieczny trend w internecie. Influencerzy zachęcają do jedzenie muchomorów - Pyszności; Foto: Canva.com
Niebezpieczny trend w internecie. Influencerzy zachęcają do jedzenie muchomorów - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
07.10.2022 17:18

Od niedawna w internecie panuje nowa moda na jedzenie muchomorów. W związku z tym internauci coraz częściej publikują filmiki, na których spożywają te trujące grzyby. Trend ten jest wyjątkowo niebezpieczny i może się bardzo źle skończyć.

Nowa moda w internecie - trujące grzyby

Muchomor w lesie - Pyszności; Foto: Canva.com
Muchomor w lesie - Pyszności; Foto: Canva.com

Obecnie panuje wyjątkowo niebezpieczna moda w internecie na spożywanie muchomorów. W związku z tym Lasy Państwowe alarmują na Facebooku, że zjedzenie tego trującego grzyba może prowadzić do tragicznych skutków. W swoim poście odsyłają również na Instagram - doktorka_od_7_bolesci, na którym możemy przeczytać następujące informacje:

Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym i, często z nim mylonym, muchomorem plamistym są: kwas ibotenowy ( panteryna, agaryna ), muscymol, muskazon i muskardyna. Grzyby te zawierają także cały wachlarz substancji aktywnych, między innymi kwas stizolobowy i stizolobinowy oraz kwasy aminodykarboksyetylotiopropanowe.  Substancje te mają wielokierunkowe działanie na organizm człowieka, co prowadzi do bardzo niejednorodnego obrazu zatrucia.

Jakie są główne objawy zatrucia muchomorem?

Kobieta zbierająca grzyby - Pyszności; Foto: Canva.com
Kobieta zbierająca grzyby - Pyszności; Foto: Canva.com

Muchomor czerwony to wyjątkowo charakterystyczny grzyb. Dorosły okaz odznacza się czerwonym kapeluszem z białymi kropkami. Poza tym jego trzon jest biały, a zapach mało intensywny. Te trujące grzyby możemy spotkać w lesie od sierpnia do listopada.

Należy zaznaczyć, że jedzenie muchomorów przez człowieka nie jest bezpieczne. W przeciwnym razie możemy się nim zatruć. Do głównych objawów zatrucia możemy zaliczyć: nudności, zawroty i bóle głowy, halucynacje, szybkie tętno, ból brzucha, czy biegunkę.

W związku z tym Lasy Państwowe informują na Facebooku:

Pamiętajcie, że jeśli jesteście świadkiem zatrucia substancją toksyczną, informację co dalej zrobić możesz uzyskać pod numerami telefonów: Ośrodków Informacji Toksykologicznej - jest ich w Polsce kilka. Dla Krakowa jest to np. numer 12 4119999 - czynny całą dobę; dla Warszawy 607218174 - także czynny całą dobę.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować pyszną karpatko - szarlotkę krok po kroku. Ciasto idealnie sprawdzi się na deser dla całej rodziny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także