PoradyJest jedną z najtańszych, ale i najzdrowszych ryb. To błąd, że jemy ją tak rzadko

Jest jedną z najtańszych, ale i najzdrowszych ryb. To błąd, że jemy ją tak rzadko

AdobeStock
AdobeStock
08.03.2023 12:48

Czy niemal najtańsza ryba na rynku może być jednocześnie smaczna i zdrowa? Tak! Makrela, w przeciwieństwie chociażby do pangi, jest skarbnicą wartości odżywczych. Dowiedz się, jakich a sam zauważysz, że warto ją spożywać.

Ryby zdecydowanie powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, jednak o tym, że nie wszystkie wpasowują się w styl odpowiedzialnego odżywiania się, pisaliśmy już wcześniej. Warto wiedzieć o tym, czym tak naprawdę jest niezwykle popularna w Polsce panga i — pozwólcie, że tak to ujmiemy — z czym się ją je.

Nie można jednak oczekiwać, że naszą dietę stanowiły będą tylko drogie pokarmy. W tym miejscu na szczęście nie musisz szukać kompromisu pomiędzy ceną i jakością. Makrela, jedna z najzdrowszych dostępnych na polskim rynku ryb, jest też bardzo tania.

Najtańsza ryba - Pyszności; foto: Canva
Najtańsza ryba - Pyszności; foto: Canva

Czasami najtańsza ryba, to najlepsza ryba

Czemu makrela jest taka dobra? Zawiera pokaźną ilość witamin z grupy B, które poprawiają wygląd skóry, paznokci i włosów, a także dobrze wpływają na nasze ogólne samopoczucie. Jest też bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (w tej kategorii makrela przeważa nad większością ryb, nawet tych drogich i egzotycznych), a co za tym idzie kwasu DHA, który wpływa zbawiennie na pracę mózgu. 

Makrela to również wsparcie dla naszych kości. Zawarte w niej minerały takie jak fosfor, wapń, selen i miedź, to idealny zestaw do dbania o odpowiednią gęstość, masę i wzrost kości.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wspomniane aminokwasy nie są wytwarzane samoistnie przez nasze organizmy i trzeba je dostarczać w postaci pokarmów. Makrelę warto zjadać nawet 2 razy w tygodniu. I tu pojawiają się dodatkowe zalety tej ryby, czyli jej boski smak i niewielka cena.

Najtańsza ryba - Pyszności; foto: Canva
Najtańsza ryba - Pyszności; foto: Canva

Jaką makrelę kupować?

Wędzona wersja makreli zdominowała polski rynek, a to ze względu na relatywnie krótki czas utrzymywania się neutralnego zapachu surowej ryby. Jeśli decydujesz się jednak na opcję makreli niepoddanej wędzeniu, podczas jej wyboru kieruj się tymi samymi zasadami, co zawsze. O świeżości ryby świadczą:

  • sprężysta i błyszcząca skóra
  • czerwone lub ciemnoróżowe skrzela
  • niezamglone oczy

Makrela doskonale nadaje się do zrobienia z niej pasty. Dzięki temu będziesz mógł ją serwować nie tylko na obiad, ale również na śniadanie czy kolację. 

Najlepsza i jednocześnie najtańsza ryba może ci posłużyć do wykonania tego dania. Zobacz przepis z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także