PrzepisWrzuć go do słoika, dodaj jeszcze 1 warzywo i ukiś. Kalafior o intensywnym kolorze rozpali kubki smakowe

Wrzuć go do słoika, dodaj jeszcze 1 warzywo i ukiś. Kalafior o intensywnym kolorze rozpali kubki smakowe

Wrzuć go do słoika, dodaj jeszcze 1 warzywo i ukiś. Kalafior o intensywnym kolorze rozpali kubki smakowe
Paulina
17.09.2022 08:35, aktualizacja: 19.10.2023 17:17

Miałeś kiedyś możliwość ukiszenia kalafiora? Jeśli nie, to dużo tracisz, koniecznie musisz spróbować tego specjału. Na pewno nie będziesz żałować. Zachwyci cię smak, wygląd, ale też prosty sposób przygotowania tego warzywa.

Kiszone warzywa to skarbnica składników odżywczych. Smakują i wyglądają obłędne, ale też pozytywnie wpływają na nasze jelita i odporność. Sezon jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami, wiec koniecznie przygotuj dwa słoiki tego specjału.

Kiszony kalafior w buraczkach-przepis

Obraz

Składniki:

          
  • 1 średniej wielkości kalafior
  • 1 średni burak
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki w płatkach lub kilka ziaren pieprzu
  • kawałek korzenia chrzanu - około 3 cm
  • 1 litr wody
  • 1 łyżka soli niejodowanej
Obieranie kalafiora - Pyszności / Źródło: canva.com
Obieranie kalafiora - Pyszności / Źródło: canva.com

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania wszystkich składników i słoików do kiszenia. Naczynia, w których będziemy kisić kalafior, powinny być dokładnie wyparzone i osuszone przed umieszczeniem w nich warzyw. To ważny punkt i lepiej go nie pominąć, jeśli nie chcemy, aby nasze warzywa spleśniały.

Jeśli słoiki są gotowe, można przejść do krojenia warzyw. Zacznij od obrania czosnku i chrzanu. Następnie pokrój buraka w cienkie plasterki. Kalafiora umyj, podziel na małe różyczki, tak by bez problemu zmieściły się przez otwór w słoiku. Po pokrojeniu warzyw zacznij układać je w słoiku. Kalafior, plastry buraka i czosnek włóż razem z chrzanem, liśćmi laurowymi oraz płatkami papryki do słoika.

Całość zalewamy solanką zrobioną z 1 litra wody i 1 łyżki soli. Możemy dodać też odrobinę sok z ogórków lub kimchi. Tak przygotowane słoiki zakręcamy i odstawiamy na 4-5 dni. Przez pierwsze 2-3 dni otwieramy słoiki raz dziennie, aby odgazować nasze kiszonki. Po około 5 dniach nasz kalafior powinien nabrać różowej barwy. W ten sposób jest gotowy do spożycia. Po otworzeniu słoika należy przechowywać go w lodówce. Smacznego!

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować gołąbki w chrupiącej panierce krok po kroku. Potrawa wspaniale sprawdzi się na obiad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także