Widzisz podejrzanie niską cenę masła? Bosacka demaskuje oszustwo, nie daj się nabrać

Katarzyna Bosacka po raz kolejny przyjrzała się produktom w sklepach. Tym razem czujne oko dziennikarki zauważyło nietypową promocję na masło. Bosacka ostrzega- nie daj się nabrać na takie akcje!

Od kilkunastu miesięcy ceny w sklepach systematycznie rosną, przyprawiając o zawroty głowy. Wielu producentów zostało postawionych pod ścianą: rosnące koszty surowców oraz energii sprawiają, że zamrożenie cen jest często niemożliwe. Niektórzy z nich decydują się jednak na nieuczciwe zagrywki, które mają zamydlić oczy konsumentom w czasie zakupów.

Nieuczciwe promocje w supermarketach

Katarzyna Bosacka od lat prześwietla etykiety produktów i asortyment sklepów w Polsce. Zwraca uwagę na coraz popularniejsze zjawisko downsizingu. Polega ono na zmniejszaniu wielkości opakowania przy zachowaniu dotychczasowej ceny produktu. W rezultacie płacimy tyle samo za mniejszą gramaturę, a producent „chwali się” stałą ceną. Jedni nazywają to nieuczciwymi zagrywkami, inni z kolei tłumaczą koncerny mówiąc, że to ich sposób na radzenie sobie z kryzysem.

 

Katarzyna Bosacka sprawdziła cenę masła

Jedna z popularnych sieci sklepów ogłosiła promocję na masło. Popularna kostka w niebieskim opakowaniu kosztuje jedynie 3,99 zł za sztukę. Zanim jednak chwycisz za portfel i pobiegniesz do sklepu- przyjrzyj się dokładnie etykiecie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka)

Standardowa kostka masła waży 200 g i kosztuje ok. 7-8 zł. Ta w promocji kosztuje co prawda 3,99 zł, ale za 100 g. Wniosek? To żadna promocja, skoro gramatura jest niższa. Innym przykładem jest masło w cenie 5,79 zł. Mogłoby się wydawać, że skoro promocja mniejsza, to i szansa na „oszustwo” też maleje. Nic bardziej mylnego- producent zmniejszył gramaturę kostki z 200 g do 170 g. Z prostej proporcji można wyliczyć, że cena za 200 g wynosi wtedy 6,8 zł, czyli tak naprawdę- znów bez promocji.

Miks tłuszczowy

Wraz ze wzrostem cen masła rośnie popularność miksów tłuszczowych. Są one tańsze, a ze względu na mocno podobną etykietę łatwo pomylić je z klasyczną kostką masła. Jeśli sięgasz po taki zamiennik- wybierz ten, o jak najwyższej zawartości tłuszczu mlecznego.

Zobacz jak przygotować domowe masło krok po kroku:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×