PoradyKruche i delikatne faworki. Cukiernicy strzegli tego sekretu od lat

Kruche i delikatne faworki. Cukiernicy strzegli tego sekretu od lat

Kruche faworki - Pyszności; foto: Canva
Kruche faworki - Pyszności; foto: Canva
16.01.2023 13:00

Faworki to drugi najczęściej wybierany w tłusty czwartek smakołyk. Podczas gdy pączki często decydujemy się zrobić sami, tak faworki raczej wcinamy kupne. A szkoda - bo ich zrobienie okazuje się łatwiejsze, niż się wydaje. Poznaj skrywany dotąd przez cukierników patent na idealnie kruche faworki.

Faworki, inaczej zwane chruścikami, to chrupiące ciastka smażone z ciasta śmietanowego i podawane na słodko z cukrem pudrem. Ich rodowód nie jest jasny, chociaż zwykle za kraj ich pochodzenia uznaje się Niemcy lub Litwę. Polacy nazywają je często chrustem, a etymologia nazwy faworków sięga francuskiego słowa une faveur, co oznacza 'wstążki'. Jak widzisz, tkwi w nich nie tylko cudny smak, ale i międzynarodowość.

Niewątpliwie najgorszym możliwym scenariuszem przygotowywania domowych faworków jest sytuacja, w której wychodzą twarde jak kamień. A tak bywa często, i to zapewne dlatego o wiele częściej decydujemy się na kupienie ich w cukierni. Ale jak to? Z pączkami dajemy radę, a z faworkami już nie? Jak to możliwe?

Kruche faworki - Pyszności; foto: Canva
Kruche faworki - Pyszności; foto: Canva

Przyczyny twardych faworków należy szukać przede wszystkim w technice przygotowywania ciasta. Cukiernicy nie lubią dzielić się takimi tajnikami. My jednak nie mamy skrupułów i powiemy ci, gdzie do tej pory popełniałeś błąd.

Kruche faworki to dobre faworki

Jeśli zdecydowałeś się na przygotowywanie faworków, musisz wiedzieć, że nie jest to szybka sprawa. Cały myk polega na tym, by odpowiednio napowietrzyć ciasto.

Do tego procesu musisz też użyć trochę siły fizycznej. Wyrabiając ciasto na faworki, nie wahaj się przed... wyżyciem się na nim. Ugnieć je mocno, a następnie bij je z każdej strony wałkiem. Po wyjęciu z lodówki kilka razy rozwałkuj ciasto i zwiń je z powrotem. To wszystko techniki, które sprawią, że ciasto na faworki będzie odpowiednio napowietrzone.

Kruche faworki - Pyszności; foto: Canva
Kruche faworki - Pyszności; foto: Canva

Kruchość faworków zależy właśnie od ilości pęcherzyków powietrza w środku. Spulchnianie ciasta sprawia też, że powiększa się ono, a po usmażeniu jest pulchne i rozpływające się w ustach.

Poza fizycznym napowietrzaniem ciasta stosuj się do innych zasad, niezbędnych do uzyskania kruchych faworków:

  • Przesiej mąkę. Dzięki temu ona również nabierze powietrza, a spulchnianie za pomocą wałka pójdzie łatwiej i efektywniej.
  • Dodaj do ciasta trochę spirytusu. Tak samo, jak w przypadku pączków, ciasto podczas smażenia nie będzie dzięki temu piło tłuszczu.
  • Kiedy skończysz wyrabiać ciasto, odłóż je na godzinę do lodówki. To nie tylko pomoże je napowietrzyć, ale załatwi też kwestię prawidłowej temperatury. Pamiętaj, że ciasto przed smażeniem musi być zimne. Usmażone ciepłe ciasto wyjdzie twarde i niesmaczne.

Kruche faworki, dzięki tym poradom, to sprawa gwarantowana. Powodzenia!

Po więcej przepisów zerknij na nasz kanał na YouTube. Znajdziesz tam m.in. ten przepis na chrupiące bruschetty z burratą i pomidorkami. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także