Wirtualna Polska

Małe sklepiki spożywcze na krawędzi upadku. Mali przedsiębiorcy tracą dorobek życia

Małe sklepiki- Pyszności źródło instagram.comkrakowisia

Małe sklepiki- Pyszności źródło instagram.comkrakowisia

Małe, lokalne sklepiki znalazły się w trudnym położeniu. Wielki kryzys spożywczaków spowodowały drastyczne podwyżki i ogromna ekspansja supermarketów.

Wirtualna Polska

Lokalne sklepiki to nie tylko miejsce dokonywania zakupów, ale często także ważny element na mapie lokalnej społeczności. Kojarzą się nam głównie z ekspedientkami, które doskonale znają swoich klientów i znajdują czasem chwilę na pogawędkę. Niestety, ich liczba z roku na rok gwałtowanie spada.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Tomasz Sekielski zrzucił niemal 100 kilogramów. Zdradził, co jadł

Małe sklepiki masowo upadają

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Liczba sklepów w Polsce spada od lat. Jeszcze w 2008 r. było ich ok. 460 tysięcy, teraz to już niemal 90 tysięcy mniej – wynika z najnowszych danych wywiadowni Dun&Bradstreet, przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”. Miejsca lokalnych spożywczaków zajmują znane sieci supermarketów.

Przez rok z polskiego rynku zniknęło blisko 4 tys. sklepów. W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej. W 2022 r. nieco ponad 9,5 tys. sklepów zawiesiło też działalność, co w skali roku oznacza wzrost liczby takich placówek o 72 proc.

– mówi Tomasz Starzyk, rzecznik firmy Dun&Bradstreet

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Trend dotyczy wszystkich rodzajów sklepów, jednak to spożywcze znikają najszybciej. Znacząco wpłynęły na to podwyżki cen prądu i gazu, które przełożyły się na gwałtowny wzrost kosztów utrzymania lokali. Przez pandemię, lockdown i wysoką inflację spadł również popyt- teraz najważniejsza jest dla konsumenta cena, a przy supermarketowych promocjach niestety lokalne sklepiki nie mają szans.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @po_prostu_art

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

„Trwamy dzięki wiernym klientom”

Funkcjonujące do tej pory lokalne sklepiki swoją obecność na rynku zawdzięczają stałym klientom. Przychodzący od lat ludzie, związani często emocjonalnie ze sklepem, pozwalają utrzymać się na powierzchni. Duże dyskonty narzucają niesłychanie trudne warunki konkurencji.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wolę odwiedzić sklepik pod blokiem, w szczególności, gdy mam tylko kilka rzeczy do kupienia. Nie czuję się wtedy tak bezosobowo – ktoś tam się uśmiechnie, pani za ladą podpyta, jak tam się czują dzieci. Niestety, supermarkety mają jedną rzecz „super” i są to ceny. Warto jednak wspierać lokalnych przedsiębiorców, w miarę swoich  możliwości

– opowiada p. Malwina, klientka małego sklepu na warszawskiej Pradze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pod koniec ubiegłego roku Lidl uruchomił sześć nowych sklepów, w sumie ma ich teraz 900. Biedronka w grudniu otworzyła kolejne 24 sklepy- w całej Polsce ma już ich ponad 3,3 tysiąca.

Przepis na kwadraciki z ciasta francuskiego znajdziesz na naszym kanale YouTube

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×