Dodaj kilka łyżek do gulaszu, a mięso nigdy więcej nie wyjdzie twarde jak podeszwa

Gulasz

Gulasz - Pyszności; Foto: Canva

Co zrobić, żeby mięso w gulaszu było miękkie? Dzięki tym prostym radom zawsze wyjdzie idealnie kruche i soczyste. Koniec z twardymi i włóknistymi kawałkami, które ciężko jest pogryźć.

Idealne mięso na gulasz

Klasyczny gulasz przygotowuje się z wołowiny, chociaż wiele osób wybiera również łopatkę wieprzową. Najważniejsze jest, aby zawierało w sobie tłuszcz, który wytapia się podczas smażenia i jest fantastycznym nośnikiem smaku. W przypadku wołowiny i wieprzowiny postaw na łopatkę, karkówkę, udziec czy też goleń. Przygotowanie gulaszu należy zacząć od obsmażenia mięsa. Długie gotowanie na wolnym ogniu sprawi, że mięso będzie kruche.

Miękkie mięso w gulaszu

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek natknąć na twarde mięso w gulaszu, to łatwo możesz zrazić się do samodzielnego przygotowania. Na szczęście to błąd, któremu można łatwo zapobiec.
Po pierwsze, obsmażone wcześniej mięso należy zalewać gorącą wodą. Wiele osób popełnia błąd i zalewa je zimną, prosto z kranu. Duś je przez 35-40 minut i dopiero po tym czasie dopraw solą. Dodanie jej wcześniej może spowodować, że mięso będzie twarde.

Miękkie mięso na gulasz- Pyszności

Miękkie mięso na gulasz- Pyszności/ Canva

Inną metodą na kruche i soczyste mięso jest dodanie do niego czerwonego wina, koniaku, wódki lub octu winnego. W przypadku octu dodaj go minimum 15 minut przed końcem gotowania, aby zdążył wyparować jego ostry smak i zapach. Alkohol również dodaj wcześniej, aby procenty zdążyły się ulotnić.

Marynata do mięsa

O to, aby mięso było miękkie można zadbać jeszcze przed zabranie się za gotowanie. Sekretem jest odpowiednia marynata. Świetnie sprawdzi się taka z maślanką lub mlekiem, które znakomicie wpływają na strukturę mięsa. Dobry efekt da również odrobina sody oczyszczonej.

Miękkie mięso na gulasz- Pyszności

Miękkie mięso na gulasz- Pyszności/ Canva

Niektórzy szefowie kuchni zmiękczają mięso przy pomocy ananasa. Odrobina pulpy dodanej do garnka odmieni konsystencję mięsa. Zawarte w ananasie enzymy rozkładają białko, w rezultacie zamieniając twarde kawałki w pyszne, kruche porcje mięsa. Nie należy jednak przesadzać z ananasem, aby nie wpłynął na smak całej potrawy.

Jeśli szukasz pomysłu na pyszny gulasz- zerknij na nasz kanał na YouTube


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×