Miliarderzy inwestują w mięso z laboratorium. Twierdzą, że ma w 100% zastąpić tradycyjne!

Szukanie alternatyw dla mięsa to bardzo gorący temat. Głównie podyktowane jest to wysokimi kosztami produkcji i wpływem na środowisko. Nic dziwnego, że zainteresowali się tym również najbogatsi ludzie na świecie.

Pomysł wciąż się rozwija
Chociaż od powstania pierwszego syntetycznego mięsa, w 100% wyhodowanego w warunkach laboratoryjnych, minęło dopiero 8 lat, to wiele się w tym temacie zmieniło. Pierwszy burger kosztował zawrotną kwotę 330 tysięcy dolarów i uznany był głównie za ciekawostkę.
Obecnie coraz więcej firm pracuje nad laboratoryjnym mięsem, tworzy struktury w drukarkach 3D i szerzej testuje swoje alternatywy. Spadły koszty, wzrosło zainteresowanie. Nic dziwnego, że temat przyciąga biznesmenów.

Bill Gates i Richard Branson postanowili zainwestować
Były prezes Microsoftu i twórca Virgin Group żywo zainteresowali się temat i wyczuli w tym przyszłościowy biznes. Zainwestowali miliony dolarów w Memphis Meat- firmę, która zajmuje się hodowaniem mięsa w laboratorium.

W trosce o środowisko
Nie sądzę, żeby w 80 najbiedniejszych krajach syntetyczne mięso od razu zastąpiło tradycyjne. Uważam jednak, że wszystkie bogate kraje powinny przerzucić się na nie w 100 proc. Do różnicy w smaku można się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o kraje o średnich i wyższych dochodach, myślę, że zmiana jadłospisu jest tam również możliwa
pisze Gates w swojej książce „How to Avoid a Climate Disaster„
Produkcja mięsa w laboratorium ma ograniczyć ślad węglowy i tym samym przyczynić się do zachowania równowagi ekologicznej na naszej planecie.

Naukowcy podczas tworzenia mięsa w laboratorium bazują na dobrze poznanej metodzie CRISPR-Cas9. Łączą oni tkanki drobiowe i wołowe, co ma sprawić, że powstanie wyjątkowe w smaku mięso.
znany twórca Amazon, Jeff Bezos, również postanowił zainwestować w szukanie najlepszego zamiennika tradycyjnego mięsa. Przeznaczona przez niego kwota 10 miliardów dolarów na finansowanie naukowców, aktywistów, organizacji pozarządowych ma być pomocą w walce o dobro planety.
Komentarze