PoradyEksperci wskazali najgorsze rodzaje wędlin, którymi trujemy się każdego dnia. W środku MOM i tona konserwantów

Eksperci wskazali najgorsze rodzaje wędlin, którymi trujemy się każdego dnia. W środku MOM i tona konserwantów

Najgorsze rodzaje wędlin, które ciągle jadamy - Pyszności; Foto: Canva.com
Najgorsze rodzaje wędlin, które ciągle jadamy - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
12.09.2022 09:50

Wędliny to wspaniały dodatek do pieczywa. W związku z tym często spożywamy je na śniadanie, czy kolację. Niekiedy przygotowujemy kanapki z ulubioną szynką, które następnie zabieramy ze sobą do pracy. Okazuje się jednak, że wiele mięsnych przetworów nie odznacza się najlepszą jakością. Poniżej podajmy najgorsze rodzaje wędlin, które ciągle jadamy.

Uniwersalny dodatek do pieczywa

Wędliny - Pyszności; Foto: Canva.com
Wędliny - Pyszności; Foto: Canva.com

Wędliny, tak jak ser żółty, świetnie sprawdzą się jako smaczny dodatek do pieczywa.  Niestety obecnie te przetwory mięsne często wyróżniają się podejrzanym składem. W związku z tym niekiedy znajdziemy w nich różne wypełniacze (np. białko sojowe), czy polepszacze smaku. Poza tym zdarza się, że wędlina zawiera tylko 10, czy 20 % mięsa.

Okazuje się, że wielu z nas spożywa na co dzień wędliny o wyjątkowo złej jakości. O jakich produktach mowa? Poniżej podajemy najgorsze przetwory mięsne, które często goszczą na naszym pieczywie.

Najgorsze rodzaje wędlin

Kanapka - Pyszności; Foto: Canva.com
Kanapka - Pyszności; Foto: Canva.com
  • Mortadela

Wędlina ta odznacza się różowym kolorem oraz owalnym kształtem. Powinna ona składać się głównie z mięsa wieprzowego. Jednak w jej składzie często lądują różne inne składniki takie jak wzmacniacze smaku, konserwanty, czy emulgatory.

  • Pasztetowa, czy salceson

Pasztetowa, czy salceson należą do wędlin podrobowych. Podobnie jak mortadela często skrywają w swoim składzie wiele niekorzystnych składników takie jak konserwanty, czy stabilizatory. W związku z tym nie polecamy w sklepie sięgać po tego typu produkty.

  • Parówki

Parówki mogą powstawać zarówno z mięsa drobiowego, wieprzowego, czy wołowego. Jednak jego procentowy udział w produkcie jest wyjątkowo niski. W konsekwencji parówki często zawierają substancje żelujące, substancje konserwujące, wzmacniacze smaku, czy MOM.

Poza tym należy również uważać na takie przetwory mięsne jak konserwy, czy produkty wędzone przemysłowo. W związku z tym zachęcamy do czytania etykiet. Warto poświęcić na to kilka minut przed zakupem wędliny. Dzięki temu dokładnie wiemy, co znajduje się w naszym produkcie.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować długo duszoną karkówkę w pomidorach krok po kroku. Wspaniale sprawdzi się na obiad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także