Wirtualna Polska

Przy zakupie oliwy z oliwek zawsze zwracaj uwagę na te 5 rzeczy. Producenci często oszukują

Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek

Foto: Pyszności

Używasz jej do sałatek, do smażenia lub jako dodatek do licznych przekąsek, które przygotowujesz dla swoich gości. Najlepsza oliwa z oliwek musi wyróżniać się odpowiednim smakiem i kolorem. Na jakie szczegóły podczas zakupu należy zwrócić uwagę, aby wybrać ten najlepszy produkt?

Wirtualna Polska

Czym charakteryzuje się najlepsza oliwa z oliwek?

Na samym wstępie, warto podkreślić, że oliwa z oliwek jest tym produktem, który nie należy do najtańszych. Najniższa cena, w przypadku opakowania 500-700 ml, rozpoczyna się mniej więcej od 17 złotych. Dużo drożej jest w przypadku większych opakowań i produktów popularnej marki. Ale czy popularność firmy idzie tu w parze ze smakiem oliwy? Nie zawsze tak jest. Najlepsza oliwa z oliwek to ta z pierwszego tłoczenia, która wyróżnia się odpowiednim smakiem, kolorem i gęstością. Oczywiście, podczas zakupu, nie jesteś w stanie sprawdzić tego wszystkiego, ale jest coś, co może ci pomóc.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oliwa – Pyszności; Foto pixabay.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czym kierować się przy wyborze najlepszej oliwy z oliwek?

Jeśli zależy ci na tym, by była to najlepsza oliwa z oliwek, to jej jakość możesz już sprawdzić w momencie zakupu tego produktu. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomogą podjąć ci najlepszą decyzję.

Pamiętaj, że:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  • warto zwrócić uwagę na opakowanie oliwy z oliwek – światło przyspiesza procesy utleniające, które przyczyniają się do zmiany smaku, dlatego dobrze będzie wybrać oliwę w butelce z ciemnego szkła lub w puszkach ze stali nierdzewnej;
  • sprawdź, co jest napisane na etykiecie – najlepsza oliwa to oliwa z oliwek extra virgin – ta nazwa handlowa musi być wskazana; oprócz tego, zwróć uwagę na to, czy wskazana jest kategoria oliwy oraz kraj jej pochodzenia – np. Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia uzyskana w Grecji z oliwek zebranych w Grecji;
  • sprawdzaj pochodzenia i certyfikację oliwek – jeśli na etykiecie znajdują się takie oznaczenia, jak DOP, IGP, czy BIO, to masz do czynienia z dobrej jakości produktem;
  • zwróć uwagę na cenę – zbyt niska cena nie oznacza dobrej jakości oliwy;
  • sprawdź kwasowość oliwy z oliwek – wskaźnikiem jakości oliwy jest kwasowość wyrażona w kwasie oleinowym i powinna mieć wartość maksymalnie 0,8 g/100g.

Szukasz inspiracji na smaczny obiad? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na schab z piekarnika z ogórkami i cebulą pod serową pierzynką:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×