PoradyPij ten napar kilka razy dziennie. Kleszcze będą trzymały się od ciebie z daleka

Pij ten napar kilka razy dziennie. Kleszcze będą trzymały się od ciebie z daleka

Adobe Stock, Pixabay
Adobe Stock, Pixabay
Joanna Bogiel-Jażdżyk
19.04.2023 16:01, aktualizacja: 19.04.2023 17:04

Kleszcze uaktywniają się wraz z nadejściem cieplejszych dni. Ich ugryzienie może wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Dlatego nim wybierzesz się na kolejny spacer, poznaj naturalne sposoby na kleszcze i dowiedz się, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Kleszcze bytują głównie w lasach i na terenach trawiastych, ale niestety znajdziemy je także w miastach. Parki i przydomowe ogródki to także miejsca, w których jesteśmy narażeni na kontakt z tymi niebezpiecznymi pasożytami. Sezon na kleszcze rozpoczyna się zwykle na przełomie marca i kwietnia, a trwa do października, choć zdarza się, że i dłużej. Jakie są naturalne sposoby ochrony przed kleszczami?

Kleszcz - Pyszności; źródło: Adobe
Kleszcz - Pyszności; źródło: Adobe

Jak ochronić się przed kleszczami?

Te groźne dla naszego zdrowia (a nawet życia) pajęczaki mogą przenosić chorobotwórcze wirusy, bakterie i pierwotniaki oraz wywoływać reakcje alergiczne. Ugryzienie przez zainfekowanego osobnika może u człowieka wywołać boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu lub babeszjozę i wiele innych chorób. Warto więc stosować odstraszające je preparaty oraz odpowiednią odzież. Jeśli wiesz, że będziesz w okolicach wysokich traw lub innej roślinności, załóż buty z wysoką cholewką i długie spodnie. Zakryj jak najwięcej ciała, aby zminimalizować ryzyko kontaktu kleszcza ze skórą.

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze lubią ciepło i wilgoć. Ludzki pot - amoniak i kwas masłowy w nim zawarty - jest ich ulubionym zapachem. Tak więc osoby, które nadmiernie się pocą, uprawiają sport lub są otyłe, stają się dla nich atrakcyjnym celem. Co więcej, te groźne pajęczaki wabią również zapachy wanilii, kokosa i piżma. Dlatego latem lepiej używać perfumy o ostrzejszych nutach.

Badania udowodniły, że skutecznymi odstraszaczami tych pasożytów są olejki - miętowy i tymiankowy, a także oregano i goździkowy. Pomocne są również: olejek pieprzowy, pomarańczowy i lawendowy. Wystarczy, że wymieszasz 5 kropli w 50 mililitrach oleju roślinnego i tak sporządzonym preparatem będziesz smarować się co dwie godziny.

Jakie są naturalne sposoby na kleszcze?

Innym naturalnym sposobem obrony przed kleszczami jest kocimiętka. To miododajna roślina o pięknych, długo kwitnących kwiatach. Kojarzy się przede wszystkim z kotami, które uwielbiają jej zapach.

Naturalne sposoby na kleszcze - kocimiętka, fot. Adobe Stock
Naturalne sposoby na kleszcze - kocimiętka, fot. Adobe Stock

Napar z liści kocimiętki, które są najcenniejszą częścią rośliny, wpływa korzystnie na układ trawienny i wspomaga produkcję soków żołądkowych. Dodatkowo kocimiętka jest wykorzystywana jako łagodny środek uspokajający. A co najważniejsze przygotowana z niej herbata odstrasza kleszcze. Do szklanki z zagotowaną wodą wystarczy dodać dwie łyżeczki suszu z kocimiętki i zaparzać przez 10 minut. Pita kilka razy dziennie, będzie skutecznie odstraszać od ciebie groźne pajęczaki. Jednak uwaga, nie powinny jej pić kobiety w ciąży.

Jaką herbatę pić, aby kleszcze trzymały się od nas z daleka?

Kolejną rośliną, która pomaga w naturalny sposób zabezpieczyć się przed kleszczami jest czystek. To bardzo zdrowe zioło, które ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne.

Czystek posiada zdolność odstraszania kleszczy. Co więcej, herbata z czystkiem nie tylko pomaga zapobiegać ukąszeniu, ale również wspomaga leczenie boreliozy. Okazuje się, że substancje zawarte w naparze neutralizują krętka boreliozy, co przeciwdziała łączeniu się substancji z komórkami.

Czystek - Pyszności; źródło: Adobe
Czystek - Pyszności; źródło: Adobe

Podstawowy przepis na herbatę z czystka to ok. 10 g ziela na litr wody. Należy zaparzyć je gotującą się wodą i – zależnie od preferencji – zostawić na dwie do pięciu minut, by naciągnęło. Ważna uwaga, jeśli chcesz w ten sposób uzyskać ochronę przed kleszczami, napar trzeba pić regularnie przez kilka tygodni. Jeżeli nie odpowiada ci smak herbaty z czystka, możesz wmasować napar w skórę lub skropić nim ubranie.

Szukasz kulinarnej inspiracji? Sprawdź nasz przepis na młodą kapustę w pomidorach:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także