PoradyNie pomijaj tej czynności przed smażeniem. Placki ziemniaczane przestaną pić tłuszcz jak gąbka

Nie pomijaj tej czynności przed smażeniem. Placki ziemniaczane przestaną pić tłuszcz jak gąbka

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Paulina
07.05.2023 20:30

Placki ziemniaczane, szybkie i proste w przygotowaniu. Są uwielbiane przez wielu z nas. Jak je smażyć by nie ociekały tłuszczem. Jaki tłuszcz wybrać, by wyszły najlepsze? Oto nasze sprawdzone sposoby.

Zacznij od sprawdzenia, jak wygląda twoja masa na placki. Należy naprawdę solidnie odcisnąć ją z wody. Placki uformowane z nieodciśniętej masy będą chłonąć dużo więcej tłuszczu z patelni. Dodatkowo im bardziej mączyste placki, tym mniej tłuszczu pochłoną. Wiec ilość mąki i rodzaj ziemniaków też mają tu duże znaczenia. Smażenie placków wymaga czasu – smażymy je na średnim ogniu przez kilka minut, nadmierna szybkość jest tu niewskazana. Przygotuj również ręcznik papierowy. Usmażone placki umieszczaj na talerzu wyłożonym takim papierem.

Placki ziemniaczane- Pyszności/ źródło: Canva
Placki ziemniaczane- Pyszności/ źródło: Canva

Przed wlaniem ziemniaczanej masy na patelnię, upewnij się, że tłuszcz jest odpowiednio nagrzany. Jeśli chcesz mieć pewność, wystarczy, że wrzucisz kawałek ciasta na patelnie. Jeśli zacznie się gwałtownie smażyć i unosić ku górze, możesz włożyć resztę masy. Nakładaj porcje masy - 1 pełna łyżka na rozgrzany olej i rozprowadzać ją na dość cienki placek. Tak rozprowadzona masa sprawi, że placki wyjdą idealnej grubości. Placki smaż na złoty kolor ok. 2-3 minuty z każdej strony

Na jakim tłuszczu smażyć?

Idealne placki ziemniaczane, muszą być odpowiednio chrupiące. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór tłuszczu, na którym będziemy smażyć nasze danie. Tutaj najlepszym wyborem będzie olej. Dobrze sprawdzi się przy wysokich temperaturach i będzie uniwersalny w smaku. Więc jeśli chcesz, by twoje placki wyszły idealne, to postaw na olej rzepakowy.

Z czym podawać placki ziemniaczane?

Placki ziemniaczane występują w wielu wariantach. Najczęściej podaje się je z kwaśną śmietaną, którą bardzo lubimy. Jednak możemy podać je również z mięsnym gulaszem. Inni lubią je jeść z jogurtem, łososiem oraz koperkiem. Czasami najprostsze sposoby, czyli odrobina soli również zdają egzamin. Ile osób, tyle propozycji — najważniejsze, by nam smakowało.

Zobacz przepis na łososia grillowanego z cukinią:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także