Doświadczeni grzybiarze nie zbierają grzybów z tych miejsc w lesie. Ryzyko jest za duże!

Fot. centralwestmums

Nie zbieraj grzybów w tych miejscach! Choć sezon grzybowy trwa w najlepsze, a dorodne okazy wyrastają w wielu miejscach, to należy pamiętać, żeby nie zbierać ich gdzie popadnie. Okazuje się, że są miejsca, w których zbieranie grzybów jest niebezpieczne.

Miejsca w lesie, w których lepiej nie zbierać grzybów

Smażone, marynowane i suszone grzybki to najcenniejsze skarby w spiżarni. Te zebrane własnoręcznie smakują jeszcze lepiej. Jednak, grzybobranie wymaga sporej ilości wiedzy. Nie chodzi tylko o rozpoznawanie gatunków, ale też wybór miejsca, w którym urosły zebrane grzyby. Okazuje się, że w każdym lesie są obszary, w których zbieranie grzybów jest niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia.

Nie zbieraj grzybów w tych miejscach

Nie zbieraj grzybów w tych miejscach – Pyszności/ Canva

Nie zbieraj grzybów w tych miejscach!

Zanim wybierzesz się na grzyby zajrzyj na mapę. Omijaj lasy, które znajdują się blisko wysypisk śmierci i dużych fabryk. Powietrze i gleba mogą być zanieczyszczone odpadami. Grzyby, które z niej wyrastają mogą zawierać duże ilości szkodliwych związków. Szczególnie metali ciężkich, które są bardzo złe dla zdrowia.

Kolejną czerwoną flagą są ruchliwe drogi. Nie zbieraj grzybów, które wyrosły na skraju lasu i ruchliwej drogi. Spaliny pochodzące z samochodów z pewnością wpływają na skład grzyba. Na grzybobranie wybierz się w głąb lasu, im głębiej tym lepiej.

To nie koniec „słabych” miejscówek na zbieranie grzybów. Pobocza blisko pól, które są używane do upraw też nie będą dobrym pomysłem. Chemia stosowana do nawożenia i ochrony plonów może inaczej wpływać na rośliny, które rosną na granicy z polem. Jeśli nie chcemy jeść tablicy mendelejewa, to grzybki tam rosnące lepiej jest odpuścić.

Gdzie w lesie rośnie najwięcej grzybów?

Skoro znamy już miejsca zakazane, to gdzie są te miejsca, w których znajdziemy naturalne grzybki? W naszym wcześniejszym artykule zdradziliśmy gdzie doświadczeni grzybiarze szukają okazów. Okazuje się, że typ lasu ma ogromny wpływ na to jakie grzyby w nim urosną. W lesie iglastym mamy większe szanse na znalezienie podgrzybków. Pod brzozą i bukiem mamy większe szanse na trafienie kurki, a borowika szlachetnego, szukajmy przy świerkach, sosnach, bukach i dębach.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×