Wirtualna Polska

Niebezpieczne rzeczy w Twojej kuchni, które naprawdę mają wpływ na Twoje zdrowie

Niebezpieczne rzeczy w Twojej kuchni, które naprawdę mają wpływ na Twoje zdrowie

Niektóre rzeczy w naszym domu, które są w codziennym użyciu, mogą stać się toksyczne dla naszych organizmów. Czasami nawet się tego nie spodziewamy. Zobacz, jak tego uniknąć i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Wirtualna Polska

Folia aluminiowa

Niezastąpiona przy pakowaniu, gotowaniu i pieczeniu…STOP! Cząsteczki aluminium mogą przenosić się do naszego jedzenia. Badania wykazują, że gdy pieczesz coś w folii aluminiowej mocno wzrasta ich ilość i przekracza bezpieczny, dopuszczalny poziom.
Ważne jest również to, co zawijamy w folię. Nie powinniśmy używać jej przy pakowaniu kwaśnych lub mocno przyprawionych potraw. Samo aluminium to nie wszystko. Folia aluminiowa zawiera toksyczny bisfenol A (BPA), który może mieć wpływ na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
źródło: oversixty.com.au
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Teflonowa patelnia

Nie wyobrażam sobie kuchni bez dobrej patelni. A te teflonowe dość dobrze się sprawdzają. Warto jednak pamiętać o tym, że mają one swoją określoną żywotność.
Powłoka patelni wykonywana jest z PTFE – tworzywa polimerowego, który po podgrzaniu do 300 °C zaczyna wytwarzać toksyczne opary, niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również śmiertelne dla ptaków domowych. Jednak w kuchni temperatura smażenia nie przekracza zwykle 200 °C.

Niebezpieczeństwo tkwi w teflonie. A właściwie to w warstwie, która znajduje się pod nim.
PFOA (kwas perfluorooktanowy), to szkodliwa substancja która jest stosowana przy produkcji teflonowych patelni. PFOA został powiązany z kilkoma rodzajami raka, w tym z rakiem piersi, prostaty i jajnika. Dodatkowo w 2014 roku przeprowadzono badania, które wskazały, że kwas perfluorooktanowy powoduje problemy z tarczycą. Lepiej nie ryzykować i wyrzucić patelnię, której powłoka zostanie choć trochę uszkodzona.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
źródło: globalnews.ca

Środki do czyszczenia piekarnika i odpływów

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ponieważ środki do czyszczenia piekarników i odpływów są przeznaczone do usuwania brudu i zatorów są dość silne- mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Środki do czyszczenia piekarników zawierają żrące zasady, co oznacza, że ​​mogą powodować oparzenia, problemy z oddychaniem i inne problemy w przypadku wdychania lub rozlania na skórę.

Środki do czyszczenia odpływów stanowią również zagrożenie dla zdrowia w przypadku wdychania, połknięcia lub kontaktu z oczami i mogą spowodować zatrucie. Dzieje się tak, ponieważ zawierają trójtlenek siarki i kwas siarkowy oraz zasady- składniki, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Podstawą jest zachowanie bezpieczeństwa: chroń dłonie i skórę, chowaj te produkty przed dziećmi i zwierzętami. Możesz też spróbować domowych sposób na czyszczenie piekarnika i kuchenki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
źródło: freepik

Plastikowe pojemniki do przechowywania żywności

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Za każdym razem, gdy chcesz kupić nowy pojemnik na jedzenie lub bidon sprawdź, czy nie zawierają one BPA. W 2018 roku ECHA zaktualizowała listę substancji mogących mieć poważny wpływ na zdrowie ludzkie lub/i środowisko. Uznano, że bisfenol nie tylko wywołuje zaburzenia układu rozrodczego, ale także wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej.

źródło: amazon.com

Gąbki

Niepozorne, małe, kolorowe gąbki również mogą być niebezpieczne. Wystarczy że nie będziesz ich regularnie wymieniać. Wilgoć i zalegające w środku resztki jedzenia stwarzają fantastyczne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. A stąd już łatwa droga do zatruć pokarmowych, biegunek i innych nieprzyjemnych rzeczy.
Pamiętaj, żeby regularnie wymieniać i dezynfekować swoją kuchenną gąbkę.

źródło: walmart.com

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×