Sprawdź, dlaczego powinieneś przestać jeść nutellę. Wcale nie jest tak zdrowa, jak nam się wydaje!

Nutella to jeden z tych produktów, który jest niemal synonimem szczęścia dla wielu ludzi. Jedzenie jej wprost ze słoika przynosi wiele radości, a jej smak jest tak doceniany, że powstają coraz to nowsze przepisy z jej udziałem…

Nutella stała się kultowa, ale czy wiesz co się w niej znajduje?

Nie, nie umrzesz w następnej godzinie po zjedzeniu nutelli, ale jeśli regularnie ją jesz to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz cierpieć na kilka długoterminowych efektów ubocznych. Zacznijmy od spojrzenia na składniki nutelli.

Co znajduje się w słoiku?

Według producenta, produkt zawiera następujące składniki:

 • Cukier
 • Olej palmowy
 • Orzechy laskowe
 • Kakao
 • Mleko
 • Lecytyna sojowa
 • Wanilina

Brzmi to całkiem przyjemnie, prawda? Niestety, nic nie jest tak piękne, jak się wydaje i w rzeczywistości te składniki są wysoce przetworzone.

Sama lecytyna sojowa zdobyła odrobinę uwagi i przeprowadzono wiele debat na temat jej bezpieczeństwa. Nie pochodzi ona z rodzaju soi, którą kojarzyć możesz z długowiecznymi populacjami azjatów, którzy spożywają duże ilości produktów sojowych. Raczej jest to zmodyfikowany genetycznie rodzaj soi, która długi czas trawi się w naszych organizmach.

Dwie łyżki nutelli zawierają aż 200 kalorii, 11 gramów tłuszczu i 21 gramów cukru! To dwa razy więcej cukrów niż w puszce Coca-coli, a to tylko dwie łyżki stołowe.

Co to jest wanilina?

Wanilia jest afrodyzjakiem, środkiem odprężającym i poprawiającym nastrój. Wanilina to imitacja wanilii. Jest to słodzik niskiej jakości, o smaku podobnym do wanilii. Najgorsze jest to, że zawiera toksynę nazywaną „wolną trucizną”. Ma zerowe korzyści dla zdrowia i jest związana z uwalnianiem do mózgu podobnych substancji, jak te, które związane są z uzależnieniem.

Olej palmowy

Olej palmowy zawarty w nutelli nie jest również przyjazną substancją. Mimo że, jest mniej szkodliwy od waniliny, częściowo uwodorniony olej palmowy jest nadal mniej zdrowy niż inne oleje roślinne. Trudno się go trawi i może powodować toksyczne działanie dla serca, nerek, wątroby, płuc i narządów rozrodczych. Olej palmowy podnosi poziom cholesterolu we krwi, co jest czynnikiem ryzyka chorób serca.

Jak stworzyć własną nutellę?

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez tego kakaowo-orzechowego kremu, możesz zająć się przygotowaniem swojej własnej nutelli.

Oto jak przygotować zdrową nutellę, która jest jeszcze lepsza niż oryginalna:

Składniki:

 • 250 g prażonych orzechów laskowych bez skórki
 • 1/3 szklanki kakao
 • 1 szklanka cukru pudru
 • 2 łyżki oleju z orzechów laskowych lub innego roślinnego oleju 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
 • 1/8 łyżeczki soli

Przygotowanie:

 1. Ustaw piekarnik na 190 stopni Celsjusza i praż orzechy przez 15 minut, żeby pozbyć się skórki
 2. Następnie zmiksuj orzechy, aż do osiągnięcia gładkiej pasty
 3. Teraz do miksera dodaj kakao i cukier i miksuj przez minutę
 4. Na koniec dodaj olej z orzechów laskowych, ekstrakt waniliowy i sól i miksuj ostatni raz

Gotowe! Pyszna i naturalna nutella, która idealnie zastąpi oryginał. Smacznego!


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×