Koszmarne wieści dla rodziców na sam początek roku szkolnego. Podczas płacenia za obiady może czekać was niemiła niespodzianka

Na rodziców czeka we wrześniu przykra niespodzianka. W szkołach i przedszkolach podrożeją koszty wyżywienia. Miesięcznie trzeba będzie zapłacić nawet 100 zł więcej za dziecko. Obiady dla dzieci staną się mniej dostępne?

Wzrost cen półproduktów i wyższe ceny energii odbiją się również na przedszkolakach i uczniach. Pierwsze placówki już złożył wnioski o zwiększenie stawek żywieniowych. Dyrektorzy załamują ręce- tej podwyżki nie dało się uniknąć. Jak odbije się ona na dzieciach?

Droższe obiady w szkołach

Od września rodzice jeszcze boleśniej odczują skutki szalejącej inflacji. Sonda przeprowadzona przez Dziennik Gazetę Prawną wskazuje, że dyrektorzy placówek planują bardzo wysokie podwyżki stawki za wyżywienie już od nowego roku szkolnego. Prognozy podają, że miesięcznie za wyżywienie dziecka trzeba będzie zapłacić minimum 40 zł więcej.

W poprzednim roku szkolnym stawka wyżywienia za osobodzień, jaką płacił uczeń, wynosiła 8 zł. Musieliśmy ją podnieść od września do 11 zł, bo inaczej nie znaleźlibyśmy firmy dostarczającej posiłki- mówi „DGP” Zbigniew Matuszak, dyrektor podstawówki nr 9 we Wrocławiu- Od firm słyszymy, że nawet ta kwota nie pokrywa w pełni rosnących cen, jednak nie chcemy się godzić na wyższe stawki. Znam sytuację ekonomiczną naszych uczniów i wiem, że jest kilka rodzin, dla których wyższe kwoty byłyby nie do udźwignięcia. Już mam sygnały, że od września wpłyną wnioski do MOPS o pokrycie tych wydatków

Podwyżka cen jest nieunikniona- tego nie da się ukryć. Decyzje wywołują oburzenie wśród rodziców, którzy często domagają się spotkań i wyjaśnień tej sytuacji. Dyrektorzy załamują ręce, bo żadna firma nie chce pracować na ubiegłorocznych warunkach.

Stołówka szkolna- Pyszności/ canva

Gorsze produkty, słabsza jakość

Jedną z alternatyw dla drastycznego wzrostu ceny będzie weryfikowanie szkolnego menu. W rezultacie obiady w szkołach będą mniej jakościowe i zróżnicowane. Drożeje nie tylko mięso, ale również ryby i warzywa. W zależności od tego, czy placówki mają umowy z dostawcami artykułów spożywczych podpisane na rok kalendarzowy czy szkolny, podwyżki stawek żywieniowych mogą być już we wrześniu albo dopiero w styczniu.

Darmowe obiady w szkole

Od 1 września obowiązywać będzie również akcja „darmowy posiłek w szkole”. Placówka będzie musiała zapewnić uczniom posiłek- rodzice mają zapłacić za posiłek tyle, ile wynoszą koszty produktów do ich przygotowania. Osoby z trudną sytuacją materialną mogą skorzystać z programu „Posiłek w Szkole i w Domu” . Darmowy posiłek mogą mieć zapewniony uczniowie z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 792 złotych czyli 150% kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia z pomocy społecznej.

Zobacz nasz poradnik na temat kultowych kotletów schabowych:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

×