Wirtualna Polska

Czy można łączyć pomidora z ogórkiem? Zdanie dietetyków jest podzielone

Czy można łączyć pomidora z ogórkiem? Zdanie dietetyków jest podzielone

Ogórek z pomidorem- Pyszności, źródło: Canva

Czy ogórek z pomidorem to dobre połączenie? Wokół niego narosło dużo mitów, jednak w tym przypadku dietetycy nie są jednogłośni.

Wirtualna Polska

Coraz więcej osób zwraca uwagę na świadome i zdrowe odżywianie. Popularniejsze staje się również korzystanie z pomocy dietetyków, którzy odpowiednio bilansują naszą dietę. W dobrym żywieniu z pewnością nie może zabraknąć podstawy, czyli odpowiedniej porcji warzyw i owoców każdego dnia. Najpopularniejsze, najłatwiej dostępne i jednocześnie najbardziej lubiane warzywa to między innymi ogórek i pomidor. Każde z nich smakuje świetnie, a za ich połączeniem w sałatkach lub na kanapkach sama po prostu przepadam. Co jakiś czas pojawiają się jednak głosy, że nie jest to dobry duet. Jak jest w rzeczywistości?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: wątróbka wychodzi twarda i niesmaczna? Popełniasz błąd w czasie smażenia.

Ogórek z pomidorem- łączyć czy nie łączyć?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jednym z najczęściej powielanych mitów dietetycznych jest zakaz łączenia ogórka z pomidorem. Chociaż ten duet faktycznie działa na siebie w mniej korzystny sposób, to śmiało możesz po niego sięgać na kanapki czy do sałatek. Zła sława to zasługa askorbinazy zawartej w ogórku. Może ona wpłynąć na utlenianie witaminy C zawartej w pomidorach. Źródeł witaminy C w naszej diecie jest jednak tak dużo, że nie trzeba obawiać się, że, jedząc kanapkę z ogórkiem i pomidorem, nabawimy się szkorbutu.

Ogórek z pomidorem- Pyszności, źródło Canva

Ogórek z pomidorem- Pyszności, źródło Canva

Warto również zauważyć, że pomidory nie są najlepszym źródłem tej witaminy. Zawierają jedynie 23 mg na 100 g, podczas gdy papryka ma aż 144 mg, a liście pietruszki nawet 177 mg. Ponadto askorbinaza z ogórków nie stanowi głównego zagrożenia dla witaminy C, która jest jednym z najbardziej nietrwałych związków. Ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury, tlenu, a nawet promieniowania UV oraz obecności metali ciężkich. Ogórek z pomidorem okazuje się być połączeniem, które niesłusznie owiane jest strachem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak nie tracić witaminy C

Jeśli jednak wciąż obawiasz się, że dostarczasz swojemu organizmowi za mało witaminy C, a ogórek z pomidorem jest połączeniem, z którego nie chcesz rezygnować, to jest prosty sposób. Skropl warzywa sokiem z cytryny lub octem balsamicznym. Zróżnicowane spożycie warzyw oraz owoców w codziennej diecie gwarantuje dostarczenie właściwej ilości większości mikroskładników odżywczych i błonnika pokarmowego, dlatego, zamiast obawiać się połączenia ogórka z pomidorem, zadbaj o to, aby twoja dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 


Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×