Oto 6 owoców, które możesz uprawiać w domu! Ogród w tym przypadku okazuje się zbędny

Nie potrzeba pola, ani nawet ogrodu do tego, aby móc uprawiać świeże owoce. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś… mógł robić to w domu i to przez cały rok! Będziesz potrzebować do tego jedynie miejsca z dużą ilością światła i doniczek, które będą odpowiednio szerokie i głębokie.

Pamiętaj, gdy roślina wyrośnie poza rozmiary doniczki, musisz przenieść ją do innej. Zanim to zrobisz, posiekaj jej korzenie przynajmniej raz do roku. Nie zapominaj również o wymianie wierzchniej warstwy gleby. Dbaj o podlewanie i zasilanie nawozem, a już wkrótce będziesz zbierać własne pyszne owoce ze swojego domowego ogrodu.

Oto 6 roślin, które z powodzeniem możesz uprawiać w swoim domu bądź mieszkaniu, aby otrzymać przepyszne owoce.

1. Truskawki

Wbrew pozorom truskawki idealnie nadają się do uprawy w doniczkach. Pamiętaj jednak, aby miała ona głębokość około 13-16 cm, a gleba się w niej znajdująca pH pomiędzy 5,6, a 6,3. Zapewnij roślinom zaciszne, dobrze nasłonecznione miejsce i oczywiście nawóz do uprawy truskawek. Możesz zacząć od nasion lub wyrosłej wcześniej rośliny. Pamiętaj również, aby nie przesadzać krzewów truskawek – w ten sposób tylko im zaszkodzisz.

2. Winogrona

Posiadanie własnej, małej winnicy w domu jest możliwe, jeśli tylko masz odpowiednią wentylację, która pozwoli uniknąć pleśni. Winogrona rosną o tyle pięknie, że możesz „manipulować” winoroślą i umieścić ją na ścianie, czy też na suficie tworząc w ten sposób niepowtarzalny wystrój domu.

Aby uprawa przebiegała pomyślnie, będziesz potrzebować do tego doniczkę (pojemnik) o pojemności około 15 litrów. Winogrona potrzebują właściwego nawodnienia, więc musisz umieścić kamienie lub coś podobnego na dnie doniczki, a następnie przysypać je ziemią i warstwą ściółki.

3. Figi

Figowce idealnie nadają się do uprawy pojemnikowej w dobrze oświetlonym miejscu, jednak nie powinny być wystawione bezpośrednio na oddziaływanie promieni słonecznych. Owocują znacznie lepiej, gdy ich wzrost jest kontrolowany. Szacuje się, że doniczka powinna mieć szerokość 35–45 cm. Podlewaj roślinę, dopóki woda nie wypłynie z otworów odprowadzających. Nie przesadzaj jednak z jej nawadnianiem. Regularne podlewanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy.

4. Papaje

Choć ciężko to sobie wyobrazić, możesz uprawiać tropikalne rośliny,o ile temperatura w pomieszczeniu będzie wynosiła co najmniej 19 stopni Celsjusza. Melonowiec właściwy potrzebuje pełnego nasłonecznienia i regularnego podlewania. Musisz pamiętać również o przycinaniu łodygi, aby mogła pozostać w umieszczonym wcześniej pojemniku (doniczce). Dojrzałe owoce powinny pojawić się w ciągu siedmiu do ośmiu miesięcy od posadzenia.

5. Arbuzy

Choć ciężko w to uwierzyć, soczyste arbuzy mogą być uprawiane w domu! Potrzebują jednak dużej przestrzeni i piaszczystej ziemi, aby mogły dojrzewać. Pamiętaj również, aby uprawiać je w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Przygotuj drut lub kilka drewnianych pałeczek, aby utworzyć wsparcie dla rośliny, która powinna rosnąć pionowo. Podbudowa powinna być solidnie wykonana – nie zapominajmy, że arbuz to owoc dość sporych rozmiarów!

6. Morele

Te kolorowe owoce są dość łatwe w uprawie w doniczkach. Pamiętaj, aby dojrzewały w nasłonecznionym miejscu. Najlepiej rosną w wypełnionych kompostem doniczkach z drenażem.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×