PoradyW słoiku z ogórkami kiszonymi pojawiła się biała piana? Mało kto wie, co dzieje się z nią po kilku dniach

W słoiku z ogórkami kiszonymi pojawiła się biała piana? Mało kto wie, co dzieje się z nią po kilku dniach

Piana w słoiku z ogórkami, co oznacza? - Pyszności; Foto: Canva.com
Piana w słoiku z ogórkami, co oznacza? - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
05.09.2022 07:58

Domowe ogórki kiszone to pyszne produkty, które często goszczą w naszej spiżarni. Zdarza się, że na ich powierzchni dostrzegamy białą pianę. Niektórzy zastanawiają się, czy taki produkt można jeść. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie. Piana jest nieszkodliwa. 

Ogórki kiszone - skąd pochodzi biała piana?

Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com
Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com

Biała piana na ogórkach kiszonych powstaje w wyniku naturalnego procesu fermentacji. Zazwyczaj pojawia się na początku kiszenia, kiedy to zachodzi fermentacja burzliwa. Następuje wydzielanie się gazu (głównie dwutlenku węgla), który uwidacznia się w postaci piany. Po jakimś czasie piana powinna opaść i zniknąć z powierzchni kiszonki.

W zależności od warunków kiszenia, piany może być więcej bądź mniej. Zazwyczaj duże znaczenie ma tutaj m.in. temperatura, w której trzymamy ogórki kiszone. Warzywa oraz zalewa również mają duży wpływ na ilość powstałej piany.

Co zrobić z nadmiarem piany?

Jeśli w słoiku pojawi się wyjątkowo dużo piany - możemy przewrócić go na chwilę do góry nogami. W ten sposób piana zostanie zalana zalewą i szybko zniknie. Niektórzy zbierają ją po prostu czystą łyżką, a następnie wyrzucają. Należy zaznaczyć, że sama piana nie stanowi zagrożenia. Jednak niekiedy zdarza się, że wysycha. W ten sposób tworzy warstwę nad zalewą, na której w przyszłości może pojawić się pleśń.

Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com
Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com

Jak wygląda pleśń na kiszonkach?

Niekiedy na naszych ogórkach kiszonych pojawia się pleśń. W związku z tym warto wiedzieć jak ją rozpoznać. Jednym z głównych powodów psucia się kiszonki, jest między innymi nieszczelne zamykanie słoików. Zdarza się również, że niedokładnie przykryjemy warzywa zalewą.

Pleśń często pojawia się punktowo. Może wyróżniać się różnymi kolorami, np. szarym, żółtym, zielonym, czy niebieskim. Zazwyczaj tworzy ona grubą, niekiedy włochatą warstwę. Jeśli zauważymy na naszej kiszonce pleśń, lepiej ją wyrzucić. Spożycie spleśniałego produktu może skończyć się m.in. nudnościami, wymiotami, czy biegunką.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować zupę ogórkową na wędzonych żeberkach krok po kroku. Potrawa idealnie sprawdzi się na obiad dla całej rodziny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także