Wirtualna Polska

Nawet nie wiesz, jaki skarb możesz mieć w ogródku. Tępisz na potęgę jako uciążliwy chwast

Nawet nie wiesz, jaki skarb możesz mieć w ogródku. Tępisz na potęgę jako uciążliwy chwast

Podagrycznik - Pyszności; Foto AdobeStock

Pomimo tego, że podagrycznik pospolity przez wielu jest traktowany jako chwast, to w kuchni i diecie ma naprawdę szerokie zastosowanie. A wszystko to dzięki wyjątkowym właściwościom zdrowotnym. Pomaga na wiele ważnych dolegliwości i świetnie smakuje. Jakie właściwości ma podagrycznik, jak smakuje i jak wygląda?

Wirtualna Polska

Większość osób nawet nie docenia tego, co ma na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Gdy weźmiesz pod uwagę popularne zioła, to z pewnością zwrócisz uwagę na fakt, że większość osób je pomija. Jeśli już, to zamiast zbierać, woli je kupować. Tak wygląda sytuacja z podagrycznikiem pospolitym. Przez rolników uznawany jest za chwast. Dużo osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że taka roślina w ogóle istnieje. Dlaczego warto go spożywać i na jakie dolegliwości stosować? W tym artykule poznasz wszystkie najważniejsze właściwości podagrycznika.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podagrycznik pospolity – co to takiego?

Zastanawiasz się nad tym, czym jest podagrycznik pospolity? Chyba każdy tak ma. Na pewno nie jest to zbyt popularna roślina, dlatego o jej skutecznym działaniu wiedzą tylko nieliczni. Jest to roślina z rodziny jaskrowatych, bylina występująca w Europie, Azji i Ameryce Północnej, często rosnąca na łąkach, pastwiskach, brzegach rzek i innych wilgotnych terenach. Charakteryzuje się łodygami osiągającymi wysokość od 30 do 90 cm.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Podagrycznik – Pyszności; Foto Canva.com

Podagrycznik – Pyszności; Foto Canva.com

Sprawdź: Rośnie w przydrożnych rowach i na trawnikach. Wypij przed snem, zaśniesz jak dziecko

Jego liście są złożone z trzech głęboko wciętych segmentów, które nadają im charakterystyczny, delikatnie pierzastopodobny wygląd. Kwiaty są jaskrawożółte, pojedyncze, zebrane w luźne skupiska na szczycie łodygi. Podagrycznik kwitnie zazwyczaj od maja do sierpnia, więc sezon na tę roślinę właśnie się rozpoczął. Nazwa podagrycznika nawiązuje do jednej z chorób – podagry, którą pomaga zwalczyć. Dlatego, jeśli zamierzasz usunąć tę roślinę ze swojego ogrodu, dobrze jest zastanowić się nad tym dwa razy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jakie właściwości ma podagrycznik?

Biorąc pod uwagę podagrycznik i jego właściwości, trzeba podkreślić, że ma on duże zastosowanie w medycynie i nie tylko. W tradycyjnej medycynie ludowej wykorzystywano tę roślinę jako środek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, jednak należy zaznaczyć, że roślina ta zawiera trujące alkaloidy i może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt w większych ilościach. Podagrycznik pospolity ma również znaczenie dla przyrody, ponieważ stanowi pokarm dla niektórych owadów, takich jak motyle i pszczoły.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Liście podagrycznika pospolitego – Pyszności; Foto Canva.com

Liście podagrycznika pospolitego – Pyszności; Foto Canva.com

Jest także jednym z gatunków roślin wskazujących na dobry stan ekologiczny łąk i pastwisk, ponieważ preferuje naturalne, niezanieczyszczone środowiska. Stanowi prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, bo zawiera beta-karoten, witaminę C, cynk, żelazo, magnez, wapń, a także potas. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, jak też pozwala usunąć kwas moczowy z organizmu. Pamiętaj jednak, że spożywany w zbyt dużych ilościach, może zaszkodzić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Na ten niepozorny chwast często nie zwracamy uwagi. Syrop z niego łagodzi objawy przeziębienia

Podagrycznik i jego zastosowanie w kuchni

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Okazuje się, że podagrycznik to nie tylko właściwości lecznicze, ale również zastosowanie w kuchni. Do czego użyć podagrycznik? Na pewno będzie smacznym dodatkiem do wielu dań. Jego liście mają korzenny posmak i marchewkowy zapach. Możesz wykorzystać liście podagrycznika jako pyszny składnik sałatek, omletów czy tart. Ich unikalny smak i aromat wzbogacają te dania i nadają im niepowtarzalny charakter. Dodatkowo, z liści podagrycznika możesz przygotować wyśmienite pesto lub dodać je do zdrowych koktajli warzywnych.

Pamiętaj, by zamiast zwalczać podagrycznika, nauczyć się go wykorzystywać. Daje on możliwość cieszenia się smacznymi, zdrowymi i odżywczymi posiłkami.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×