Kolejne podwyżki cen w sklepach przed nami. Nie uratuje nas obniżka VAT

Podwyżki cen w sklepach- Pyszności/ źródło: Canva

Podwyżki cen w sklepach- Pyszności/ źródło: Canva

Czekają nas kolejne podwyżki cen w sklepach. Polacy oszczędzają na jedzeniu, sprzedawcy załamują ręce. Nie ochroni nas nawet obniżka VAT.

Zerowy VAT- do kiedy?

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która ma chronić Polaków przed rekordowymi podwyżkami cen, wprowadzony został 0% podatek VAT. Obejmuje on produkty spożywcze, które do tej pory znajdowały się na 5% stawce oraz gaz i nawozy rolnicze. Obniżona została również stawka (z 23 na 5%) energii elektrycznej i cieplnej oraz paliwa. Początkowo obniżki miały trwać do końca roku, jednak już teraz wiemy, że zostanie to przedłużone.

W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń w wywiadzie radiowym

Podwyżki cen w sklepach- Pyszności/ źródło: Canva

Podwyżki cen w sklepach- Pyszności/ źródło: Canva

Podwyżki cen w sklepach

Chociaż mogłoby się wydawać, że skorzystanie z możliwości obniżenia podatku VAT, którą daje nam Komisja Europejska, pozwoli ochronić nas przed kryzysem, to w rzeczywistości już musimy się nastawić na kolejne podwyżki cen. Producenci żywności coraz mocniej sygnalizują, że wraz z handlem ponoszą największe skutki drastycznego wzrostu kosztów działalności. Koszt ten zostanie przerzucony na konsumenta, więc po naszych kieszeniach bezpośrednio odczujemy szalejącą inflację. Badania UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych wykazały, że w październiku 2022 odnotowano o 26,1% większe ceny niż przed rokiem.

Ceny rosną, ale mimo to konsumenci wciąż nie odczuwają rzeczywistego wzrostu kosztów po stronie producentów, w branży mięsnej to 30 proc. W przyszłym roku lepiej nie będzie, ceny jeszcze mocniej pójdą w górę. Głównie z tego powodu, że nośniki energii są drogie i będą jeszcze droższe – mówi, cytowany przez „Rzeczpospolitą” ekspert Adam Zdanowski

Kryzys dotyka praktycznie każdą branżę. Kolejne cukiernie i piekarnie upadają przez ogromne podwyżki cen mąki, cukru i energii elektrycznej. Eksperci ostrzegają, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Polacy zaczynają oszczędzać

Ponad 60% Polaków deklaruje, że ma w planach oszczędzanie na jedzeniu. 40% chce postawić na tańsze zamienniki, 38% skupi się na szukaniu promocji, inni z kolei postawią na tańsze marki własne supermarketów. Między sklepami trwa walka na promocje, która ma przyciągnąć klientów. Nie będzie jednak trwała wiecznie, bo rosnące koszty zmuszą sieci do ograniczenia akcji rabatowych. Tuż przed świętami możemy spodziewać się kolejnych podwyżek.

Przepis na pieczonkę z kiełbasą z piekarnika znajdziesz na naszym kanale YouTube

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×