NewsyCeny żywności niedługo drastycznie wzrosną! Produkty używane w kuchni najczęściej, będą najdroższe

Ceny żywności niedługo drastycznie wzrosną! Produkty używane w kuchni najczęściej, będą najdroższe

Podwyżki cen w 2023- Pyszności/ źródło: Canva
Podwyżki cen w 2023- Pyszności/ źródło: Canva
Ewa
04.01.2023 06:00, aktualizacja: 04.01.2023 11:52

Nowy rok szykuje nam kolejne podwyżki cen żywności w sklepach. Zobacz, co podrożeje i czego możemy się spodziewać w tym roku.

Inflacja w 2023

Poprzedni rok okazał się być zabójczy dla naszych finansów i portfeli. Rekordowa inflacja sprawiła, że w górę poszybowały ceny niemal wszystkich towarów i usług. Codzienne zakupy podrożały o horrendalne kwoty, a Polacy boleśnie odczuli trwający kryzys. Rok 2023 nie zapowiada się wcale lepiej. Inflacja ma wciąż rosnąć, a analitycy przewidują, że może przekroczyć próg 20%. NBP podaje, że w ostatnim kwartale 2023 roku współczynnik inflacji powinien spaść do jednocyfrowej kwoty. Zgodnie z raportem w pierwszym kwartale 2023 roku ceny żywności będą rosły w tempie 21,5%, następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać.

Podwyżki cen w nowym roku

Polacy muszą być przygotowani na kolejny wzrost cen.

W mojej opinii w 2023 r. najmocniej wśród żywności zdrożeją m.in. produkty tłuszczowe: oleje i masła, mięso, szczególnie drobiowe, nabiał, w tym mleko i sery oraz warzywa. Czyli będzie to kontynuacja tego, co właściwie obserwowaliśmy w 2022 r. I najbardziej będzie to widoczne w okolicach marca i kwietnia. Później dynamika wzrostu cen może lekko wyhamować – mówi dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX.

Jeśli wojna w Ukrainie zaostrzy się, to również negatywnie odbije się na naszej gospodarce. Ekonomiści ostrzegają, że ceny nie spadną, a jedynie będą wolniej rosły. Na sztuczne windowanie cen ma też wpływ panika. Przykładem tego jest cukier i papier toaletowy - paniczne wykupowanie tych towarów spowodowało drastyczną podwyżkę cen.

W tym roku możemy spodziewać się, że podrożeje pieczywo i produkty zbożowe (+13,3%), mięso (+12,5%), mleko, sery i jaja (+15,2%), owoce (+14,5%), warzywa (+15,2%), ryby i owoce morza (+16%) czy też cukier i słodycze (+10%).

Podwyżki cen- Pyszności/ canva
Podwyżki cen- Pyszności/ canva

Producenci żywności załamują ręce

Podwyżki cen energii elektrycznej bezpośrednio przekładają się na ceny towarów. Polscy przedsiębiorcy załamują ręce nad podwyżkami i tłumaczą, że nie mogą postąpić inaczej niż podnieść ceny swoich wyrobów. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 35%  przedsiębiorców uważa, że sytuacja finansowa ich firm będzie w 2023 r. przeciętna a 22% przedsiębiorców przewiduje, że będzie zła bądź bardzo zła.

Przepis na tosty śniadaniowe w dwóch odsłonach znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także