PoradyTe wigilijne potrawy możesz przygotować znacznie wcześniej. Oszczędzisz sobie nerwów w Święta

Te wigilijne potrawy możesz przygotować znacznie wcześniej. Oszczędzisz sobie nerwów w Święta

Potrawy na wigilię - Pyszności; Foto Canva.com
Potrawy na wigilię - Pyszności; Foto Canva.com
26.11.2022 22:07

Do rozpoczęcia Świąt Bożego Narodzenia coraz mniej czasu. W sklepach i miastach czuć już klimat świąt. Szał świątecznych zakupów dopiero przed nami, ale czy wiesz, że już dziś możesz przygotować niektóre potrawy na wigilię? Dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę dużo czasu!

Potrawy na wigilię - co można przygotować wcześniej?

Chyba wszyscy zgodnie potwierdzą, że miesiąc to naprawdę dużo czasu. I faktycznie, bo przygotowanie potraw na wigilię, najlepiej będzie rozpocząć około 2 tygodnie przed świętami. Oczywiście, wszystko najlepiej smakuje, gdy jest świeże, ale 12 potraw w jeden dzień, może okazać się naprawdę dużym wyzwaniem. Szczególnie gdy mamy ograniczony czas, a do naszego domu na kolację przyjedzie dużo osób z naszej rodziny. Z myślą o osobach, które chcą przygotować potrawy na wigilię nieco wcześniej, postanowiliśmy zaprezentować stosowny kalendarz.

Wigilia - Pyszności; Foto Canva.com
Wigilia - Pyszności; Foto Canva.com

Pamiętaj, że przygotowania do wigilii, możesz rozpocząć już:

  • dwa tygodnie wcześniej - wtedy najlepiej jest upiec i udekorować pierniczki lub tradycyjny piernik;
  • tydzień wcześniej - w tym przypadku możesz śmiało przygotować zakwas na barszcz, który z powodzeniem przechowasz w lodówce; sugerujemy również przygotowanie uszek i pierogów - później możesz je zamrozić i odgrzać w dniu wigilii;
  • kilka dni wcześniej - dobrze, jeśli przynajmniej cztery dni przed wigilią przygotujesz kapustę z grzybami - jest to o tyle ważne, że wszystkie składniki muszą się "przegryźć";
  • trzy dni przed wigilią - w tym przypadku polecamy upiec makowiec z lukrem i orzechami
  • dzień wcześniej - jako, że święta tuż-tuż, to czas na ostatnie szlify - w wigilię wigilii sugerujemy przygotować rybę po grecku, sernik;
  • w dniu wigilii - wystarczy, że wszystko odgrzejesz lub przygotujesz takie danie, które chcesz, aby były świeże.

Jak przechowywać wcześniej przygotowane potrawy na wigilię?

Jeśli planujesz wcześniej przygotować potrawy na wigilię, to pamiętaj, że istotne w tym wszystkim będzie ich odpowiednie przechowanie. O ile w przypadku pierników nie będzie problemu, bo długo zachowują świeżość, to w przypadku pozostałych dań będzie to ważne, by się nie zatruć. Ulepione pierogi i uszka do barszczu najlepiej będzie zamrozić. Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, zakwas do barszczu będzie można przechować w lodówce.

Makowiec - Pyszności; Foto Canva.com
Makowiec - Pyszności; Foto Canva.com

Kapustę najlepiej będzie przechować w chłodnym miejscu - w lodówce, spiżarce lub na balkonie. Upieczony makowiec należy spożyć w przeciągu kilku dni, więc nie powinno być żadnego problemu. A co z pozostałymi potrawami? Najlepiej jest wstawić do lodówki, oczywiście, jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca.

Za oknem zima, więc to dobry moment, by wyczarować smaczne ciasto drewno pod śniegiem. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także