Robiąc powidła, zawsze używam tajnego tricku mojej babci. W życiu nie jadłam lepszych, są niepowtarzalne

Powidła śliwkowe bez mieszania - Pyszności: Foto Canva

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Wraz z tym coraz niższe temperatury więc szukamy rozwiązania, aby rozgrzać się od środka. Dobrym sposobem będzie zaserwowanie sobie herbaty z dodatkiem pysznych śliwkowych powideł. Warto wykorzystać sezon, kiedy mamy czas na śliwki i w dobry sposób je wykorzystać.

Powidła śliwkowe w żadnym wypadku nie są trudne do zrobienia. Potrzeba nam kilka składników. Główne produkty, czyli cukier i owoce oraz dodatkowo ocet, każdy ma w spiżarce. Dodatek tego ostatniego produktu jest bardzo ważny, aby powidła wyszły idealne. Czemu? Zdradzamy poniżej.

Śliwki – Pyszności; Foto: Canva

Czemu warto dodać ocet do śliwek?

Jak się okazuje, dodatek octu bardzo dobrze sprawdzi się przy przygotowywaniu tego jesienno-zimowego przetworu. Wlewanie octu do śliwek sprawi, że powidła będą mieć śliwkową, wyrazistą barwę. Są też osoby, które zalecaj, by wlać ocet do garnka, by śliwki się nie przypalały, w przypadku przygotowywania powideł bez mieszania.

Przepis na powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

Śliwki – Pyszności

Składniki:

  • 3 kg śliwek
  • około 400 g cukru
  • 3 łyżki octu winnego lub jabłkowego

Sposób przygotowania:

Na początek myjemy owoce i usuwamy pestki. Tak wydrylowane śliwki wkładamy do dużego garnka. Owoce obsypujemy cukrem i przekładamy je na przemian warstwami. Przygotowane śliwki zakrapiamy octem i odstawiamy w chłodne miejsce na około 6-8 godzin. Po tym czasie ustawiamy nasz garnek na płycie grzewczej i gotujemy przez 4-5 godzin.

Nasze owoce zaczną puszczać sok, a jeśli prawie go nie będzie, przystępujemy do mieszania ich drewnianą łyżką. Nasze powidła już są prawie gotowe, zdejmujemy z palnika, sprawdzamy ich gęstość, jeśli jest taka konieczność, to odlewamy część powstałego soku. Tak przygotowane powidła przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików i zakręcamy.

Teraz czas na pasteryzację. Wkładamy bawełnianą ścierkę do garnka, żeby słoiki nie uderzały o ścianki i układamy na dnie słoiki. Zalewamy wszystko wodą na 3/5 wysokości słoików. Stawiamy na palnik i doprowadzamy wodę do wrzenia. Później jeszcze chwilkę gotujemy przez około 15 minut, aby mieć pewność, że pasteryzacja się udała. Wyjmujemy słoiki, obracamy je dnem do góry i ustawiamy na kuchennym blacie. To koniec, nasze powidła są gotowe.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować pyszny schab ze śliwką krok po kroku. Wspaniale smakuje w towarzystwie kaszy gryczanej i sosu grzybowego.

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×