Wirtualna Polska

W paczce czipsów połowa to „powietrze”. Producenci mają powód, aby tak było

W paczce czipsów połowa to „powietrze”. Producenci mają powód, aby tak było

Powietrze w paczce chipsów - Pyszności; Foto Canva.com

Mając ochotę na przekąskę do meczu lub filmu, z pewnością sięgasz po chipsy. I tu pojawia się pewne zaskoczenie. Pomimo tego, że paczka jest duża, to połowę opakowania stanowi powietrze. Czym to jest spowodowane i dlaczego chipsy nie wypełniają całej zawartości paczki?

Wirtualna Polska

Powietrze w paczce chipsów – jaką pełni rolę?

Pomimo tego, że chipsy nie należą do tych najzdrowszych przekąsek, to sięga się po nie chętnie i przede wszystkim podczas oglądania ulubionych filmów, czy do meczu. Wydawać by się mogło, że kupując dużą paczkę, wystarczy ci ona na naprawdę długo, ale tu pojawia się element zaskoczenia. Opakowanie, które wydaje się być duże, zawiera jedynie około połowy chipsów. Reszta to powietrze w paczce chipsów. Co jest przyczyną i dlaczego chipsy nie wypełniają całego opakowania? Powód, na pewno nie będzie zaskoczeniem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Chipsy Lay’s w Biedronce – Pyszności; foto: Canva

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warto mieć na uwadze fakt, że gramatura chipsów, zawsze jest podana na opakowaniu. Jednak ciężko jest sobie wyobrazić, ile ich tak naprawdę będzie. Miej na uwadze fakt, że to, co wypełnia paczkę chipsów, to nie jest stricte powietrze, ale azot, który pomaga chronić chipsy przez zgnieceniem, jednocześnie zachowując ich świeżość. Jest to pewnego rodzaju poduszka powietrzna, która chroni zawartość opakowania podczas transportu. W przeciwnym razie, w opakowaniu znalazłbyś rozgniecione chipsy.

Rozmiar opakowania a powietrze w paczce chipsów

W tym miejscu, warto jest zastanowić się nad tym, czy powietrze w paczce chipsów zawsze wypełnia ją w takich samych proporcjach. Czy może mniejsza paczka ma mniej powietrza? Okazuje się, że zawartość powietrza w paczce tej przekąski waha się pomiędzy 72 a 18 proc., ale średnia to około 54 proc. Producenci zapewniają, że używają minimum powietrza do amortyzacji zawartości. Oprócz gramatury, na opakowaniach chipsów powinny znaleźć się inne istotne dla konsumentów informacje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czy można jeść chipsy i nie tyć – Pyszności; foto: Canva

A są to przede wszystkim wartości odżywcze, jak i skład. Jeśli chipsy są sprzedawane międzynarodowo, to informacje o składzie muszą być podane we wszystkich językach krajów, w których chipsy trafią do sprzedaży.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Lubisz szybkie i smaczne przekąski? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis chrupiące bruschetty z burratą i pomidorkami:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×