Newsy6 sekretów pracy w gastronomii. Jest trudniej, niż mogłoby się wydawać!

6 sekretów pracy w gastronomii. Jest trudniej, niż mogłoby się wydawać!

6 sekretów pracy w gastronomii. Jest trudniej, niż mogłoby się wydawać!
Ewa
28.03.2022 13:02, aktualizacja: 28.03.2022 15:09

Praca w gastronomii nie należy do najłatwiejszych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak to wygląda "od kuchni".

Szefowie kuchni i pracownicy restauracji podzielili się sekretami związanymi z branżą kulinarną. O tym mogłeś nie wiedzieć!

#1 W restauracji pracuje więcej osób niż myślisz

Niestety zarządzanie gastronomią nie jest proste. Praca w restauracji polega na szeregu interakcji między ludźmi. Nawet jeśli nie widzisz wszystkich pracowników, to musisz mieć świadomość, że markę danego lokalu tworzą nie tylko kelnerzy, barmani i kucharze, ale również specjaliści od social mediów, managerzy, dostawcy produktów, sprzedawcy itp. Zarządzanie wszystkimi osobami jest bardzo trudne i polega na dokładnym, logistycznym planowaniu.
Wielu pracowników gastronomii jako jedną z najważniejszych osób, które pracują w zespole wskazują... panią/pana ze zmywaka!
Mało osób docenia tę funkcję, a tak naprawdę to dzięki niej restauracja działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Chociaż to dość niewdzięczna praca, to bez niej nie ma dobrej restauracji!

Obraz

#2 Jeśli brakuje chociaż jednego składnika, danie nie opuszcza kuchni

W kuchni nie ma zastępstw, po prostu jeśli brakuje danego składnika, które tworzy całość, pozycja nie zostaje podana gościowi. Jeżeli istnieje szybka możliwość zakupienia danego elementu, jeden z pracowników jest wysyłany do sklepu lub lecz jeśli brakuje kluczowego składnika jak np. świeżych owoców morza, wtedy restauracja przeprasza gościa i prosi o wybranie innego dania.

#3 Menu nie jest tak luksusowe jak Ci się wydaje

Była szefowa kuchni i założycielka firmy Schaffer, wyjaśnia, że niektóre fantazyjne pozycje, które znajdują się w drogiej restauracji, mają za zadanie „zbudowanie marży”. Na szczęście, w menu znajdują się również pozycje tańsze, które mają stworzyć przestrzeń i balans, tak aby zrównoważyć całkowite koszty.

Największą marżę restauracje liczą sobie oczywiście na napojach. Stąd też bardzo rzadki w Polsce widok darmowej wody lub absurdalnie wysokie ceny napojów gazowanych.

#4 Kuchnia nigdy nie śpi

W dużych restauracjach kucharze pracują przez całą dobę. Nawet jeśli dany lokal nie jest jeszcze otwarty, w kuchni trwają przygotowania do przyjęcia gości. Kucharze muszą sprawdzić czy mają wszystkie potrzebne składniki, jeśli nie muszą udać się na zakupy i przygotować dania, aby można było je szybko podać. Wielu kucharzy pracuje nawet po 14 godzin dziennie!

Oczywiście, nie można normalizować pracy ponad nasze siły i każdemu należy się prawo do odpoczynku. Godziny i dni pracy w gastronomii są bardzo nieregularne. Jest sporo kelnerów i kucharzy, którzy o 8 godzinnej zmianie mogą tylko pomarzyć. Praca w gastronomii to również praca w święta, a wolne dni wypadają często w środku tygodnia.

Obraz

#5 Każdy szef kuchni jest niecierpliwy

Kiedy jesteśmy głodni, chcemy szybko wybrać danie i otrzymać swoje zamówienie, a każda minuta zwłoki jest bardzo denerwująca. Okazuje się, że nawet szefowie kuchni, wybierając się do konkurencyjnych miejsc, stają się bardzo niecierpliwi kiedy ich posiłek nie zostanie podany na czas. Na szczęście po chwili, osoby pracujące w gastronomii przypominają sobie jak wygląda ich praca i ze spokojem ćwiczą swoją cierpliwość.
Krążą też pogłoski o tym, że prawdziwy szef kuchni musi krzyczeć i przeklinać, a dobrzy współpracownicy nie zwracać uwagi na jego humorki.

#6 Darmowe jedzenie? Nie zawsze!

Mogłoby się wydawać, że pracownik gastronomii głodny nie chodzi. Rzeczywistość jest jednak inna. Czasami brakuje czasu na zjedzenie czegoś konkretnego, a jak już się uda, to najczęściej robi się to w biegu. O pysznych daniach z karty pracownicy mogą niestety zapomnieć.
Inną kwestią jest to, że można trafić na naprawdę nieprzyjemnych pracodawców, którzy za "posiłek pracowniczy" każą jeszcze dopłacać.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także