NewsyPrawnicy pomagają restauratorom. Zdradzają jak otworzyć restaurację zgodnie z prawem!

Prawnicy pomagają restauratorom. Zdradzają jak otworzyć restaurację zgodnie z prawem!

Prawnicy pomagają restauratorom. Zdradzają jak otworzyć restaurację zgodnie z prawem!
Ewa
14.01.2021 15:05, aktualizacja: 18.09.2023 12:47

Pandemia i związane z nią ograniczenia mocno dały w kość wszystkim. Do jeden z najbardziej poszkodowanych branży należy gastronomia. Restauratorzy jednak wzięli sprawy w swoje ręce i ruszyli z akcją #otwieraMy.

Restauratorzy mają już dość

Wspólnymi siłami chcą zmusić rząd do złagodzenia panujących restrykcji. Wbrew panującym zaleceniom, otwierają swoje restauracje i przygotowują zamówienia na miejscu.
Jeśli jednak wpadnie kontrola, to lokal może zapłacić kolosalną karę- 30 tysięcy złotych za każdy dzień nieprzepisowego otwarcia.
Z pomocą ruszyli prawnicy.

https://www.facebook.com/wesolegary/posts/4972897209450432

Po pierwsze, zachowaj reżim sanitarny

Chociaż nie brzmi to zachęcająco, to właśnie jeden z argumentów, które pozwolą Ci zabezpieczyć się przed karą. Zachowaj odstępy między stolikami, dezynfekuj stoły, krzesła, klamki i inne rzeczy, które mają styczność z gośćmi i zadbaj o to, żeby każdy Twój pracownik miał na sobie poprawnie założoną maseczkę lub przyłbicę.

Dopasuj liczbę gości do liczby sali, przygotuj stanowisko do dezynfekcji rąk i poinformuj gości o zakazie poruszania się po sali.

Obraz

Gdy przyjdzie kontrola- nie krzycz

Zdarzyć się może, że ktoś "życzliwy" doniesie, że restauracja jest otwarta. Pamiętaj, że policjant na służbie ma obowiązek wylegitymować się swoim imieniem i nazwiskiem oraz stopniem służbowym tak, żebyś mógł to wyraźnie usłyszeć i zanotować.

Ma również prawo wylegitymować pracowników restauracji oraz gości. Nie opieraj się. Policjant ma obowiązek przygotować notatkę służbową. Jeśli zapewnisz mu do tego warunki, to nie będzie miał motywacji i podstaw, żeby wyprosić gości.

Nagrywaj wszystko, ale w odpowiedni sposób

Każdą interwencję policji możesz nagrać. Pamiętaj jednak, żeby nie kamerować twarzy policjantów. Panuje błędne przekonanie o takim prawie, jednak każdego funkcjonariusza dotyczy również prawo ochrony wizerunku. Jeśli będziesz nagrywał jedynie korpus, to nie mogą Ci w tym przeszkodzić, ani tym bardziej skonfiskować kamery.

Obraz

Nie zgadzaj się na przyjęcie mandatu

Nie masz obowiązku przyjąć mandatu i pod żadnym pozorem tego nie rób. Powiedz, że działasz w pełnym reżimie sanitarnym. Możesz powołać się również na to, że nie wprowadzono stanu wyjątkowego, który umożliwiłby takie działania.

Ustalmy jedno: lokale gastronomiczne zamknięto na podstawie rozporządzenia, a nie ustawy. Rozporządzeniem nie można zakazać prowadzenia działalności, a jedynie jej ograniczenie. Trzymając się więc litery prawa i zapisów konstytucji, gastronomia może prowadzić działalność w ograniczonym zakresie, stosując zasady reżimu sanitarnegotłumaczy Paweł Śliz, który reprezentuje właścicieli restauracji Wesołe Gary (Kancelaria Adwokacka Śliz-Curyło)

Bądź uprzejmy

Jeśli proszą Cię o dowód: podaj go. Nie utrudniaj pracy.
Zdarza się, że może wpaść grupa policjantów i zacząć krzyczeć, żeby to natychmiast zamknąć. Powiedz grzecznie, że prosisz w tym przypadku o podstawę prawną.

Działalność można zamknąć tylko ustawą, inaczej jest to sprzeczne z art. 22 Konstytucji.
Jeżeli będzie Was nachodził inspektor sanitarny - tłumaczycie jak wyżej. Inspektor sporządzi protokół z kontroli, który da Wam do podpisania. Przeczytajcie go bardzo uważnie, jeżeli cokolwiek się nie będzie w nim zgadzało, zgłaszajcie zastrzeżenia i żądajcie ich wpisania do tego protokołupisze Magdalena Wilk, adwokat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także