Wirtualna Polska

Prawnicy pomagają restauratorom. Zdradzają jak otworzyć restaurację zgodnie z prawem!

Prawnicy pomagają restauratorom. Zdradzają jak otworzyć restaurację zgodnie z prawem!

Pandemia i związane z nią ograniczenia mocno dały w kość wszystkim. Do jeden z najbardziej poszkodowanych branży należy gastronomia. Restauratorzy jednak wzięli sprawy w swoje ręce i ruszyli z akcją #otwieraMy.

Wirtualna Polska

Restauratorzy mają już dość

Wspólnymi siłami chcą zmusić rząd do złagodzenia panujących restrykcji. Wbrew panującym zaleceniom, otwierają swoje restauracje i przygotowują zamówienia na miejscu.
Jeśli jednak wpadnie kontrola, to lokal może zapłacić kolosalną karę- 30 tysięcy złotych za każdy dzień nieprzepisowego otwarcia.
Z pomocą ruszyli prawnicy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

„- Nie wejdziesz! – powiedział Gandalf, a czarny olbrzymi cień zatrzymał się na miejscu.”Dziękujemy Kancelarii Śliz i…

Posted by Wesołe Gary on Wednesday, January 13, 2021
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po pierwsze, zachowaj reżim sanitarny

Chociaż nie brzmi to zachęcająco, to właśnie jeden z argumentów, które pozwolą Ci zabezpieczyć się przed karą. Zachowaj odstępy między stolikami, dezynfekuj stoły, krzesła, klamki i inne rzeczy, które mają styczność z gośćmi i zadbaj o to, żeby każdy Twój pracownik miał na sobie poprawnie założoną maseczkę lub przyłbicę.

Dopasuj liczbę gości do liczby sali, przygotuj stanowisko do dezynfekcji rąk i poinformuj gości o zakazie poruszania się po sali.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Freepik

Gdy przyjdzie kontrola- nie krzycz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zdarzyć się może, że ktoś „życzliwy” doniesie, że restauracja jest otwarta. Pamiętaj, że policjant na służbie ma obowiązek wylegitymować się swoim imieniem i nazwiskiem oraz stopniem służbowym tak, żebyś mógł to wyraźnie usłyszeć i zanotować.

Ma również prawo wylegitymować pracowników restauracji oraz gości. Nie opieraj się. Policjant ma obowiązek przygotować notatkę służbową. Jeśli zapewnisz mu do tego warunki, to nie będzie miał motywacji i podstaw, żeby wyprosić gości.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nagrywaj wszystko, ale w odpowiedni sposób

Każdą interwencję policji możesz nagrać. Pamiętaj jednak, żeby nie kamerować twarzy policjantów. Panuje błędne przekonanie o takim prawie, jednak każdego funkcjonariusza dotyczy również prawo ochrony wizerunku. Jeśli będziesz nagrywał jedynie korpus, to nie mogą Ci w tym przeszkodzić, ani tym bardziej skonfiskować kamery.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
funkcjonariuszka_._

Nie zgadzaj się na przyjęcie mandatu

Nie masz obowiązku przyjąć mandatu i pod żadnym pozorem tego nie rób. Powiedz, że działasz w pełnym reżimie sanitarnym. Możesz powołać się również na to, że nie wprowadzono stanu wyjątkowego, który umożliwiłby takie działania.

Ustalmy jedno: lokale gastronomiczne zamknięto na podstawie rozporządzenia, a nie ustawy. Rozporządzeniem nie można zakazać prowadzenia działalności, a jedynie jej ograniczenie. Trzymając się więc litery prawa i zapisów konstytucji, gastronomia może prowadzić działalność w ograniczonym zakresie, stosując zasady reżimu sanitarnego

tłumaczy Paweł Śliz, który reprezentuje właścicieli restauracji Wesołe Gary (Kancelaria Adwokacka Śliz-Curyło)

Bądź uprzejmy

Jeśli proszą Cię o dowód: podaj go. Nie utrudniaj pracy.
Zdarza się, że może wpaść grupa policjantów i zacząć krzyczeć, żeby to natychmiast zamknąć. Powiedz grzecznie, że prosisz w tym przypadku o podstawę prawną.

Działalność można zamknąć tylko ustawą, inaczej jest to sprzeczne z art. 22 Konstytucji.
Jeżeli będzie Was nachodził inspektor sanitarny – tłumaczycie jak wyżej. Inspektor sporządzi protokół z kontroli, który da Wam do podpisania. Przeczytajcie go bardzo uważnie, jeżeli cokolwiek się nie będzie w nim zgadzało, zgłaszajcie zastrzeżenia i żądajcie ich wpisania do tego protokołu

pisze Magdalena Wilk, adwokat

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×