Jak zrobić jajka po szkocku? Przepis na panierowane jajka z mięsem mielonym

jajka w mięsnej panierce

Jajka często pojawią się w naszym menu. A to formie jajecznicy, kiedy indziej jako omlet, dodatek do naleśników lub składnik pysznych, kolorowych kanapek. Dzisiaj postanowiliśmy przygotować pyszne jajka po szkocku. Jak zrobić pyszne danie?

Jak zrobić jajka po szkocku, czyli jaja panierowane mięsem mielonym?

Ta potrawa znana jest też pod nazwą jajka po szkocku czy kukułcze gniazda. Co ciekawe, chociaż nazwa wskazuje na to, że danie to pochodzie ze Szkocji, to tak naprawdę swoimi korzeniami sięga Londynu.

W 1738 roku luksusowy dom towarowy Fortnum and Mason do swojej oferty wprowadził właśnie jajka w panierce z mięsem mielonym. Sprytnie reklamowano je jako szybka przekąska, idealna do wzięcia na drogę.

Od samego początku istnienia sklepu, Fortnum’s produkowało dania gotowe takie jak pie z wieprzowiną, które wkładano do koszyków wraz z jednorazowymi, bambusowymi sztućcami. Jajko po szkocku było jednym z takich produktów. Na tyle małe, by zmieścić się w chustce lub kieszeni, pachniało lepiej niż zwykłe jajka na twardo spożywane w podróży

opowiada w wywiadzie dla Guardiana doktor Andrea Tanner

Skąd się wzięła nazwa jajek po szkocku? Ze Szkocją te jajka tak naprawdę mają mało wspólnego. Pierwotnie nazywały się one ponoć scotched eggs, gdzie „scotched” odnosiło się do krojenia lub nacinania mięsa.

Swoje wersje tego dania stworzyli znani brytyjscy kucharze, tacy jak Gordon Ramsay i Jamie Oliver. To pozwoliło odczarować tę potrawę, która kojarzona była głównie z zimną przekąską z podróży.

Teraz jajka po szkocku – w panierce i z mięsem mielonym – możesz przygotować z łatwością w swoim domu. Dzięki dodatkowi mięsa są dość syte i naprawdę smaczne. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, czy jajka są świeże!

Jak zrobić jajka po szkocku? Przepis, składniki i wykonanie krok po kroku.

Naszą dzisiejszą przekąskę przygotowaliśmy w Ovi Smart marki Philips.

Zobacz również: Kremowy risotto z kurczakiem


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×