PrzepisSałatkiSałatka szwedzka w słoiku – przepis. Jak zrobić zalewę do ogórków?

Sałatka szwedzka w słoiku – przepis. Jak zrobić zalewę do ogórków?

Sałatka szwedzka w słoiku – przepis. Jak zrobić zalewę do ogórków?
Ewa
18.03.2022 21:00

Sałatka szwedzka to sprawdzony przepis na sałatkę do słoików. Lubią ją absolutnie wszyscy i świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Jak zrobić zalewę do ogórków? Sprawdź nasz przepis.

Sałatka szwedzka – przepis, składniki, zalewa

Sałatka szwedzka kojarzy nam się głównie z zimą, kiedy nasza babcia wyciągała ze swojej spiżarni słoiki z zamkniętymi w środku pysznościami. Do obiadów często serwowana była właśnie sałatka szwedzka, czyli połączenie ogórków i marchewki z octową zalewą.

Jak zrobić zalewę do ogórków? Słodko-kwaśna zalewa do ogórków bardzo dobrze je konserwuje i sprawia, że po zamarynowaniu pozostają chrupiące i smaczne. Sałatka szwedzka najlepiej smakuje z ogórków gruntowych.

Nasza sałatka szwedzka smakuje o wiele lepiej niż ze sklepu! Sprawdź, jak ją przygotować krok po kroku.

Ogórki do naszego przepisu przygotowaliśmy w robocie kuchennym marki Philips.

Sprawdź przepis na sałatkę szwedzką. Składniki, wykonanie i zalewa – to wszystko tłumaczymy krok po kroku poniżej.

Składniki

Sałatka szwedzka – składniki

  1. 1 i 1/2 kg ogórków gruntowych
  2. 2 marchewki
  3. 1 i 1/2 litra wody
  4. 1/3 szklanki soli
  5. 2 łyżeczki ziaren gorczycy
  6. 12 sztuk ziela angielskiego
  7. 5 liści laurowych

Zalewa do ogórków – składniki

  1. 300 ml wody
  2. 3/4 szklanki cukru
  3. 250 ml octu spirytusowego

Jak zrobić sałatkę szwedzką w słoiku?

Zacznij od przygotowania ogórków do sałatki szwedzkiej.

Kupując ogórki do sałatki szwedzkiej, zwróć uwagę na ich wygląd. Powinny być jędrne i pozbawione przebarwień, a obie końcówki jędrne. Unikaj przerośniętych ogórków- mają często dużo pestek i po przygotowaniu nie będą tak chrupkie i smaczne. Dokładnie ogórki umyj i osusz. Podziel w cienkie talarki (nie musisz ich obierać). Następnie zalej je wodą z rozpuszczoną solą i odstaw na 2 godziny. Najlepiej sprawdzi się sól kamienna do przetworów.

Co do słoika z sałatką szwedzką?

Po tym czasie przejdź do przygotowania marchewek. Przy pomocy robota kuchennego podziel umyte warzywa na talarki.

Rozłóż warzywa do dwóch dużych słoików. Do każdego słoika dodaj również ziarna gorczycy, ziele angielskie oraz liście laurowe (po połowę ilości z listy składników do każdego słoika).  Po dwóch godzinach odsącz ogórki z wody i przełóż je do słoika z marchewką i przyprawami.Nie wypychaj słoików za ciasno, żeby zalewa mogła później swobodnie wypełnić przestrzeń między warzywami.

Zalewa do ogórków – przepis

Przejdź do przygotowania zalewy do ogórków/sałatki szwedzkiej.

W tym celu połącz na palniku wodę oraz cukier i wymieszaj, żeby cukier się rozpuścił. Po zagotowaniu dodaj do garnka ocet i ponownie doprowadź do wrzenia. Zalej ogórki powstałą zalewą.

Jak zrobić zalewę do ogórków lub sałatki szwedzkiej? Zamknij szczelnie słoiki i pasteryzuj je przez 15 minut. Jak to zrobić? Na dno wysokiego garnka wyłóż ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki postaw obok siebie tak, żeby się ze sobą nie stykały. Wlej wodę do maksymalnie 2/3 wysokości słoika (nie może absolutnie sięgać zakrętki) i doprowadź wodę do wrzenia na średniej mocy. Gdy zacznie wrzeć- zmniejsz moc i gotuj słoiki przez 10-15 minut. Po tym czasie ostrożnie wyciągnij słoiki i odwróć je zakrętką do dołu- w ten sposób sprawdzisz, czy są szczelne i dobrze się zassały podczas pasteryzacji.

Sałatka szwedzka – po jakim czasie jeść? Ile trwa pasteryzacja?

Po jakim czasie można jeść sałatkę szwedzką? Ile czasu trwa pasteryzacja? Po pasteryzacji przenieś słoiki do ciemnego, chłodnego pomieszczenia

Sałatka szwedzka nadaje się do spożycia po ok. 7 dniach. Świetnie pasuje do dań mięsnych czy nawet burgerów. Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także