Zapiekanka ziemniaczana z szynką i serem. Przepis. Pomysł na obiad z ziemniakami

Zapiekanki to świetny pomysł na obiad dla całej rodziny. W jednym naczyniu możesz przygotować posiłek, który przypadnie do gustu wszystkim. Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną z szynką i serem?

Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną z szynką i serem? Przepis

Ziemniak to polski król obiadowy. Gości bardzo często na naszych stołach, chociaż tak naprawdę pojawił się dopiero w XVI wieku, przywieziony przez Hiszpanów. Obecnie szacuje się, że statystyczny Polak zjada w ciągu roku ponad 100 kg tej bulwy. Ten wynik nawet nie dziwi: ziemniaki zjadamy same, w postaci frytek, puree, w zupie, w różnych zapiekankach- opcji jest naprawdę mnóstwo.

Do najbardziej popularnych odmian w Polsce należą: Irga, Vineta, Agata, Irys, Lord

Jakie są rodzaje ziemniaków? I właśnie je spotykamy najczęściej w sklepach. Jeśli jednak nie masz pamięci do nazw (podobnie jak i ja), opracowano prosty system klasyfikacji ziemniaków, który na pewno zapamiętasz. Wyróżnia się 3 typy: A, B i C.

Do zapiekanek idealnie sprawdzi się typ A – dość twardy, „sałatkowy”. Ma dużo wody i mało skrobi, więc dobrze trzyma kształt i trudniej go rozgotować. Znane odmiany ziemniaków typu A to Belana, Bellinda, Ditta, Denar, Lord Sante Velux, Vineta.

Możesz wybrać też ziemniaki typu B – są najbardziej uniwersalne, więc wykorzystasz je nie tylko do zapiekanki. Znane odmiany ziemniaków typu B: Irga, Irys, Flaming, Orlik, Sante, Colette, Nandina, Red Sonia, Bellarosa, Ewelina.

Błędnie myśli się, że ziemniaki są ciężkostrawne i niezdrowe. Zawierają potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Poza tym są źródłem witamin A, B1, B2, B3, B6, C, E, K i PP. W ziemniakach znajduje się też błonnik pokarmowy. Chyba warto sięgać po nie częściej i nie bać się ich w swojej diecie.

A jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną z szynką i serem? Przepis i wykonanie krok po kroku poniżej.

W przygotowaniu ziemniaków pomógł nam robot kuchenny marki Philips.

A czy wiesz, że z ziemniaków można zrobić nawet mleko?


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×