Wirtualna Polska

Eksperymenty kulinarne z tradycyjną, polską kuchnią, czyli jak zrobić bigos?

Eksperymenty kulinarne z tradycyjną, polską kuchnią, czyli jak zrobić bigos?

Chyba nie ma potrawy, która bardziej kojarzyłaby się z kuchnią polską, niż bigos. To danie wręcz obowiązkowe podczas świąt i innych uroczystych okazji, choć często gości na naszych stołach również i w dni powszednie. Podpowiadamy, jak zrobić bigos tradycyjny oraz jakich użyć składników, aby uzyskać pełnię aromatu i smaku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Bigos niejedno ma imię

Jak zrobić bigos? To danie, na które nie ma jednej, stuprocentowej i najlepszej receptury. Ponieważ jest to potrawa wieloskładnikowa i bardzo urozmaicona, każdy, kto ją przyrządza ma swoje własne patenty i tricki, jeśli chodzi o dobór produktów oraz kolejność ich dodawania. Jednakże sama istota przepisu pozostaje zawsze taka sama. Bigos przyrządza się z dobrze ukiszonej kapusty, wędzonki oraz różnych odmian mięs. Dla uzyskania bogatego aromatu i smaku dodaje się suszone grzyby oraz suszone owoce – najczęściej śliwki. Z innymi dodatkami i przyprawami można poeksperymentować.

jak zrobić bigos

Przepis na bigos staropolski – składniki

Przygotowujemy:

– 1,5 kg kiszonej kapusty
– 500 g słodkiej kapusty
– około 1 kg mięsa (najlepiej różnych gatunków, może być np. karkówka, żeberka, łopatka wieprzowa, rostbef wołowy, pręga wołowa, piersi i uda drobiowe, etc.)
– 150 g wędzonego boczku i 150 g cienkiej, podwędzanej kiełbasy
– 2 cebule
– garść suszonych śliwek
– garść rodzynek
– przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec, kminek, majeranek, pieprz ziarnisty i mielony, paprykę słodką i ostrą, sól

Opcjonalnie:

– 2 kwaskowe jabłka
– 150 ml czerwonego wytrawnego wina
– łyżkę miodu lub cukru do smaku

Jak zrobić bigos – krok po kroku

Suszone grzyby płuczemy, zalewamy wodą i czekamy około godzinę, aż dobrze namiękną. Suszone śliwki kroimy. Kapustę kiszoną i słodką siekamy, zalewamy wodą, dodajemy: liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec, pieprz ziarnisty, kminek, gotujemy około godziny do miękkości. W międzyczasie, kiedy kapusta się wstępnie podgotuje, kroimy namoczone grzyby na mniejsze kawałki i wrzucamy do kapusty, wlewamy do niej również wodę od grzybów. Następnie dodajemy pokrojone śliwki i rodzynki.

Po godzinie na patelni podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę, boczek i kiełbasę i dodajemy do kapusty. Na tej samej patelni podsmażamy pokrojone mięsa, po czym również dorzucamy je do gotującej się kapusty. Opcjonalnie do bigosu możemy dodać również inne mięsa, które na przykład zostały nam z poprzedniego dnia z obiadu – kawałki pieczeni wieprzowej, smażony lub pieczony drób, dziczyznę, etc.

Kapustę wraz z mięsami dokładnie mieszamy, gotujemy dalej. Dla wzbogacenia smaku warto podlać bigos czerwonym, wytrawnym winem oraz dodać 2 starte kwaskowe jabłka. Przyprawiamy solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką, majerankiem. Do smaku możemy dodać łyżkę miodu lub cukru. Bigos dusimy na niewielkim ogniu jeszcze przez około 2 godziny, od czasu do czasu mieszając. Jeśli w międzyczasie wygotuje się cała woda, musimy ją uzupełnić. Jednakże pod koniec gotowania w bigosie nie powinno już być nadmiaru cieczy.

Bigos tradycyjny – danie, które musi długo dojrzewać

Bigos staropolski to danie, które najlepiej smakuje po długotrwałym gotowaniu przeplatanym z chłodzeniem. Warto zatem przygotować go jednego dnia, wystudzić, schować do lodówki, po czym podgotować i spożyć dopiero następnego dnia. Czynność tę możemy powtórzyć jeszcze następnego dnia. Dobrym patentem jest też zamrożenie bigosu. Po odmrożeniu i pogotowaniu zdecydowanie zyska on na smaku. Dla kulinarnego urozmaicenia, wiosną i latem bigos tradycyjny z kiszonej kapusty możemy zastąpić bigosem z młodej kapusty, który znakomicie smakuje z takimi dodatkami, jak: pomidory, mięso, wędzonka, świeży koper.

Eksperymenty kulinarne z tradycyjną, polską kuchnią, czyli jak zrobić bigos?
Głosów: 0
Ocena: 0
Twoja ocena:
Oceń ten przepis!
Głosów: 0
Ocena: 0
Twoja ocena:
Oceń ten przepis!
Eksperymenty kulinarne z tradycyjną, polską kuchnią, czyli jak zrobić bigos?
Wydruk przepisu

Składniki:

Porcje

Sposób przygotowania:


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×