PrzepisDeseryJak zrobić gofry? Czyli sposób na przywołanie smaku lata

Jak zrobić gofry? Czyli sposób na przywołanie smaku lata

pixabay.com
pixabay.com
Anna
05.06.2018 18:27

Wyobraź sobie lato, promenadę i... już czujesz zapach ciepłych gofrów. Może wybierzesz wersję z bitą śmietaną, może tylko z cukrem pudrem i owocami, jesteśmy pewni, że za chwilę będziesz chcieć dokładkę. Jak zrobić gofry? Podpowiadamy…

Jak zrobić gofry?

pixabay.com
pixabay.com

Gofry nie są ani fit, ani bezglutenowe, w ich składzie znajdziesz jajka i laktozę, przyprawiają o kulinarny zawrót głowy i rozpieszczają zapachem i smakiem. Wzięły się z Belgii. Kojarzcie to państwo z frytkami z majonezem, pralinkami i goframi, na które wielu powie "wafle". Prawdziwy belgijski gofr będzie lekki i kwadratowy, nie prostokątny tak, jak u nas. Będzie pachniał karmelem, będzie chrupiący z zewnątrz i mięciutki w środku. Może być oblany czekoladą, podany z bitą śmietaną albo z truskawkami. Pierwsze wafle robiono w Belgii już w X wieku, kiedy to wynaleziono specjalne prasy, w których powstawały hostie i cienkie wafle, które śmiało możemy uznać za protoplastów dzisiejszych gofrów. Do ich zrobienia używano ubitych białek, mąki, soli, cukru i różanej wody. Wafle były cienkie i ich skonsumowanie przypominało religijny rytuał, przed spożyciem myto ręce, a po spożyciu odmawiano modlitwę.

Jednak gofry kojarzone ze swoją obecną postacią, czyli wafle z Liege narodziły się w XVIII wieku. Przepis na wafle wymyślił belgijski szef kuchni jednego z belgijskich biskupów, który kręcił nosem na klasyczne w tamtych czasach łakocie. Jego prywatny mistrz kuchni stworzył gęste, nielejące się ciasto przypominające to na brioszkę. Tak powstały grube, puszyste gofry.

Przed przepisem na gofry, podamy Wam krótką teorię gofra. Uwaga, gofry robimy ze spulchnianego ciasta, czyli zależy nam na jak największej liczbie pęcherzyków zamkniętych w ciście, które w tym celu spulchniamy drożdżami, sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Produktem aktywności drożdży jest dwutlenek węgla, który pożera cukry. Te cząsteczki gazów w trakcie pieczenia zostają zamknięte i tak powstają charakterystyczne dla gofrów pęcherzyki powietrza. Taki sam efekt uzyskamy używając sody lub proszku do pieczenia.

Przepis gofry

Teraz pora na przepis na gofry chrupiące. Przygotuj 250 g mąki pszennej, 250 ml mleka, 1 jajko, 1 łyżkę cukru, 3 łyżki oleju, łyżeczkę proszku do pieczenia i szczyptę soli. Przyrządzanie chrupiących gofrów zacznij od oddzielenia żółtka od białka. Białka ubij osobno, a żółtka wymieszaj z mlekiem, mąką, proszkiem do pieczenia, olejem, cukrem i solą. Możesz użyć miksera. Później wymieszaj ciasto z pianą z białek. Rozgrzej gofrownicę, ciasto nakładaj chochelką i smaż około 4 minut. Ciasto ma być rumiane. Z czym podawać gofry? Oto pole do popisu dla Twojej kulinarnej wyobraźni - możesz użyć tylko cukru pudru, możesz zaszaleć z bitą śmietaną, świeżymi owocami, ulubionym dżemem, roztopioną czekoladą czy konfiturą. Nie brakuje śmiałków, którzy robią gofry na słono i wówczas słodycze i owoce zastępują boczkiem i żółtym serem. Kulinarne eksperymenty nad goframi idą także w drugim, zdrowszym kierunku – mowa o używaniu do ich przyrządzenia mąki pełnoziarnistej lub orkiszowej. Obniżamy wówczas kaloryczność dania.

pixabay.com
pixabay.com

Tzw. suche gofry nadające się do podgrzania w piekarniku kupicie w większości sklepów spożywczych, jeśli jednak macie w domu gofrownicę, lepiej postawić na gofry domowe, które staną się gwiazdą śniadania czy spotkania towarzyskiego.

Na koniec dane techniczne – jeden gofr z bita śmietaną i owocami (np. bananami) waży około 240 g, ma 324 kalorii, 5 g białka, 10 g tłuszczu, 55 g węglowodanów i 4 g błonnika. Zgodnie z obietnicą na wstępie – nie jest fit, ale jest za to przepysznie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także