Raj dla smakoszy słodkości. Stworzono niskotłuszczową czekoladę!

JHEE/SHUTTERSTOCK

Uwielbiasz czekoladę i rozpływającą się w ustach słodycz? Nie zapominaj, że to prawdziwa bomba kaloryczna! Mamy na szczęście dobą nowinę! Badacze wymyślili sposób produkcji czekolady, który znacznie obniży… zawartość tłuszczu!

Zastosowanie pola elektrycznego podczas produkcji czekolady, a dokładniej podczas jej przepływu, jest w stanie znacznie zmniejszyć jej lepkość. Zmiany te nie są na tyle duże, aby wpisać czekoladowe pyszności w listę zdrowej żywności, ale mimo wszystko prowadzi do znacznej redukcji kalorycznej smakołyku.

Głównym problemem naukowców przy produkcji niskotłuszczowej czekolady nie był jej względy smak, lecz sama produkcja.

Profesor Rongjia Tao z Temple University w Pensylwani mówi:

„Większość ludzi widzi czekoladę jako ciało stałe, ponieważ taką ją kupują i spożywają. Dla producenta czekolada przez cały proces produkcji jest płynem. Postać stałą przybiera tuż przed zapakowaniem i wysyłką.”

Wcześniejsze porażki dotyczące produkcji  są „głęboko związane z podstawową nauką o materii miękkiej”.

Profesor użył 1600 V/cm pola elektrycznego wzdłuż kierunku przepływu płynu ogrzewając go do 40 ° C, dzięki czemu zmniejsza swoją lepkość jednocześnie zwiększając gęstość, co redukuje zbędną ilość tłuszczu. Czekolada zawiera w swoim składzie głównie kakao i masło kakaowe, bez zawartości mleka i cukru. Do tej pory musiała zawierać co najmniej 36% tłuszczu.

Wpływ pola elektrycznego powoduje, że cząstki kakao rozrywane są na krótsze – zawierające często mniejszą ilość tłuszczy, dzięki czemu naukowcom udało się odseparować niepożądane elementy.

Na podstawie badań Tao stwierdził:

„Możemy skutecznie zmniejszyć lepkość wszystkich rodzajów czekolady o 40-50 procent”

Już nie mogę się doczekać, kiedy jej spróbuję!

JHEE/SHUTTERSTOCK

JHEE/SHUTTERSTOCK

 

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×