NewsyRatowniczka wylicza produkty, których nie da dzieciom dopóki nie skończą 5 lat. Ma ważny powód

Ratowniczka wylicza produkty, których nie da dzieciom dopóki nie skończą 5 lat. Ma ważny powód

Dzieci nie powinny jeść tych produktów dopóki nie skończą 5 lat, fot. Adobe Stock
Dzieci nie powinny jeść tych produktów dopóki nie skończą 5 lat, fot. Adobe Stock

Ryzyko zadławienia u dzieci jest ogromne. Rodzice bardzo często obawiają się więc podawania im pokarmów, które mogą spowodować zadławienie. Ratowniczka medyczna wylicza produkty, których pod żadnym pozorem nie poda swoim dzieciom, dopóki nie skończą 5 lat. Czego lepiej unikać? Podpowiadamy.

Zarówno u osób, jak i u dzieci, może dojść do zadławienia. Zazwyczaj dochodzi do tego podczas spożywania pokarmów, jednak u tej drugiej grupy przyczyną może być też niedrożność dróg oddechowych, czy też wkładanie do ust przypadkowych przedmiotów, które można połknąć. Jakich produktów nie powinny jeść dzieci do 5 roku życia, aby uniknąć zadławienia? Sprawdźmy.

Czego nie powinny jeść dzieci? Ratowniczka radzi, by unikać tych produktów

Ratowniczka medyczna, która na Instagramie publikuje pod pseudonimem tinyheartseducation, poinformowała, czego na pewno nie poda swoim dzieciom, dopóki nie skończą 5 lat. Prezentowane przez nią produkty mogą wpłynąć na ryzyko zadławienia. Lepiej więc unikać ich jak ognia, jeśli nie chcemy doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Jej zdaniem największe ryzyko zadławienia niosą takie produkty jak popcorn, słodkie pianki, orzechy, lizaki i dropsy podobne do M&M’s oraz gumy do żucia. Wielokrotnie była bowiem wzywana do zadławień spowodowanymi właśnie tymi produktami.

Jak rozpoznać zadławienie? Pierwsza pomoc

Objawy zadławienia i zakrztuszenia bardzo łatwo rozpoznać. Towarzyszy im zwykle kaszel i uczucie duszności. Osoba, która uległa któremuś z nich może być pobudzona, a skóra na jej twarzy przybiera czerwony bądź siny odcień. Zdarza się też, że osoba taka wręcz walczy o oddech lub wydaje z siebie świszczące dźwięki.

Jak postępować w przypadku zadławienia dziecka? Przede wszystkim należy zachować spokój i wezwać pomoc. Nie należy zwlekać też z udzieleniem pierwszej pomocy. Należy przeprowadzić akcję reanimacyjną przez dwie minuty.

Zadławienie niemowlęcia - pierwsza pomoc

  1. Ułożyć niemowlę na przedramieniu - głową w dół.
  2. Wykonać 5 uderzeń w strefę między łopatkami.
  3. Chwycić kciukiem i palcem za żuchwę.

Gdy uderzenie jest nieskuteczne:

  1. Odwrócić dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując dłonią jego potylicę,Wykonać 5 uciśnięć w dolnej połowie mostka,Do czasu usunięcia ciała obcego wykonywać 5 uderzeń między łopatkami na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej.

Zadławienie dziecka - pierwsza pomoc

Jak radzić sobie z zadławieniem dziecka powyżej 1. roku życia?

  1. Stań z boku, nieco za dzieckiem.
  2. Połóż dłoń pod jego mostek.
  3. Pochyl dziecko do przodu.
  4. Wykonaj 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową. Po każdym uderzeniu sprawdź, czy ciało obce zostało usunięte.

Jeśli powyższe czynności są nieskuteczne, należy wykonać tak zwany chwyt Heimlicha.

  1. Pochyl dziecko i stań za nim, a następnie obejmij je rękoma.
  2. Jedną dłoń zwiń w pięść i połóż ją w nadbrzuszu, tuż pod mostkiem. Złap pięść drugą ręką, uciskaj nadbrzusze dziecka z przerwami, kierując ruchy ku górze, wprawiając w ruch przeponę.
Ratowniczka wylicza produkty, których nie da dzieciom dopóki nie skończą 5 lat. Ma ważny powód. Fot.  Pexels
Ratowniczka wylicza produkty, których nie da dzieciom dopóki nie skończą 5 lat. Ma ważny powód. Fot. Pexels
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także