Nie wyrzucaj skórek po bananach, są potrzebne w twoim ogrodzie

Nie wyrzucaj skórek po bananach. - Pyszności; Foto: Canva.com

Lubisz naturalne rozwiązania? Zatem nie wyrzucaj skórek po bananach! Okazuje się, że mają one wiele ciekawych zastosowań. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zrobić z tym niepozornym odpadkiem.

Nie wyrzucaj skórek po bananach

Nie wyrzucaj skórek po bananach

Nie wyrzucaj skórek po bananach – Pyszności; Foto: Pixabay.com

Często zdarza się, że po zjedzeniu banana wyrzucamy skórkę. Okazuje się, że warto ją zachować, szczególnie jeśli jesteś fanem naturalnych rozwiązań. Ten niepozorny odpadek ma kilka ciekawych zastosowań. Poniżej opisujemy, co możesz zrobić z niepotrzebną skórką od banana.

Do czego możemy użyć skórki od banana?

Nie wyrzucaj skórek po bananach

Nie wyrzucaj skórek po bananach – Pyszności; Foto: Canva.com

  • Nawóz ze skórek banana

W prosty sposób możesz wykorzystać skórkę od banana do przygotowania nawozu. Świetnie sprawdzi się do kwitnących roślin doniczkowych, czy warzyw. Przed wykonaniem nawozu dokładnie wyczyść skórki. Następnie wystarczy, że 4 skórki od bananów zalejesz 2 litrami ciepłej wody. Potem odstaw miksturę w temperaturze pokojowej na około 2 tygodnie.

Po dwóch tygodniach rozcieńcz nawóz wodą i używaj do podlewania roślin. Jeśli podlewasz rośliny ogrodowe, podczas rozcieńczania mikstury trzymaj się proporcji 1:5. W ten sposób nie tylko wzbogacisz rośliny w cenne związki, ale również odstraszysz mszyce.

  • Nawóz w proszku

Skórki od bananów również możemy wykorzystać do przygotowania wspaniałego nawozu w proszku. Oczyszczoną z miąższu skórkę, suszymy na słońcu bądź w piekarniku. Następnie rozdrabniamy ją za pomocą np. młynka. Raz na 4 tygodnie sypiemy 2 łyżeczki proszku bananowego na ziemię roślin doniczkowych.

  • Naturalny środek do czyszczenia srebra

Okazuje się, że w naturalny sposób możemy wyczyścić srebro. Wystarczy, że skórkę od banana zmiksujemy za pomocą blendera z małą ilością wody. Dzięki temu uzyskamy pastę, która świetnie sprawdzi się do czyszczenia srebra. Nakładamy niewielką ilość pasty na miękką szmatkę i pocieramy nią np. srebrną biżuterię.

  • Kompost

Jest to najbardziej znane zastosowanie skórek od bananów. Te odpadki świetnie wzbogacą twój kompost w cenne minerały takie jak sód, potas, czy magnez. Jeśli chcemy przyśpieszyć kompostowanie skórek , możemy je rozdrobnić na mniejsze kawałki.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować naleśniki z masą kajmakową i bananami krok po kroku.

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×