W sieci sklepów Biedronka oddasz szklane butelki zwrotne i otrzymasz za nie zwrot kaucji

Sieć sklepów Biedronka stawia na recykling i zaczyna przyjmowanie szklanych butelek zwrotnych o objętości 500 ml.

W Polsce system kaucyjny kojarzy nam się jako relikt przeszłości. Jest to jednak rzecz, do której zdecydowanie warto wrócić. Kroki w tym kierunku podjęła sieć sklepów Biedronka.

System kaucyjny w Biedronce- jak działa?

Znany dyskont spożywczy rozpoczyna realizację nowego systemu kaucyjnego. Już teraz 3150 sklepów zamienia się w punkty przyjmowania szklanych butelek zwrotnych o pojemności 500 ml. Możesz spokojnie oddać butelki 5 marek piw:

  • Żywiec Jasne Pełne,
  • Warka Classic,
  • Harnaś Jasne Pełne,
  • Namysłow Pils,
  • Kasztelan Niepasteryzowane.
baner
media.biedronka

Gotówka lub voucher

W zamian odzyskasz kaucję – 50 groszy za każdą butelkę. Jeśli posiadasz paragon, to kaucja zostanie wypłacona w formie gotówki. Natomiast jeżeli nie będziesz miał dowodu zakupu, to kaucję uzyskasz w postaci vouchera na kolejne zakupy w sieci Biedronka (do wykorzystania w ciągu 100 dni).

Imponująca sprzedaż piw

Trzeba przyznać, że ta akcja ma bardzo duży potencjał i zdecydowanie przyczyni się do ochrony środowiska. Warto dodać, że w 2021 roku Biedronka sprzedała 71,5 miliona butelek trzech najpopularniejszych piw ze swojej oferty. Nie da się ukryć, że te liczby robią wrażenie, a wprowadzenie systemu kaucyjnego może być odczuwalne, oczywiście w pozytywny sposób.

Trwają pracę w Ministerstwie

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego za butelki plastikowe. Ma to być duży krok w kierunku wyeliminowania plastiku ze środowiska.
Ministerstwo myśli nad objęciem kaucją butelek o pojemności do 3 litrów. System miałby objąć cały kraj i umożliwiłby zwrot opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.
Kiedy jednak się to stanie i jak zostanie wprowadzony ten system? Tego nie wiemy.

System kaucyjny od lat funkcjonuje w 10 krajach europejskich: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie.

Pomimo że stosowane rozwiązania różnią się od siebie między innymi w zakresie obligatoryjności systemu, rodzaju włączonych opakowań czy wysokości ponoszonych opłat, to efektywność systemów jest zbliżona. Średni poziom zbiórki (zwrotów) opakowań włączonych w system w wymienionych wyżej krajach kształtuje się na poziomie 91%

czytamy w raporcie Deloitte


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×