PrzepisTakiej szarlotki, jaką robi babcia Róża, nie robi nikt. Najlepsza na ciepło z lodami

Takiej szarlotki, jaką robi babcia Róża, nie robi nikt. Najlepsza na ciepło z lodami

Pyszności - Fot. Pixabay
Pyszności - Fot. Pixabay
Sandra Biedrzańska
08.02.2023 08:25

Szarlotka a jabłecznik - czym się różnią? Rozróżnienie szarlotki od jabłecznika nie dla każdego jest oczywistą sprawą. Wiele osób utożsamia ze sobą oba ciasta, tymczasem są one innego rodzaju deserami. Jeśli jesteście ciekawi, czym różnią się od siebie, albo chcecie komuś zaimponować swoją wiedzą, zapoznajcie się z tym artykułem.

Szarlotka a jabłecznik - krótka historia

Nie do końca jasne jest to, skąd pochodzi szarlotka i jabłecznik. Istnieje wersja, że szarlotkę po raz pierwszy upiekł francuski cukiernik, który podał ją carowi Aleksandrowi I. Inne źródło wskazuje na to, że swój udział w powstaniu szarlotki miała królowa Charlotta – żona angielskiego króla Jerzego III – i to od jej imienia pochodzi nazwa ciasta. Nazwa jabłecznika pochodzi z kolei od farszu, czyli po prostu od jabłek.

Szarlotka a jabłecznik - czym się różnią?

Zarówno szarlotka, jak i jabłecznik są ciastami. Warto jednak wiedzieć, że szarlotka może być jabłecznikiem, a jabłecznik może być szarlotką, jednak zależy to od różnych czynników.

Mianowicie szarlotkę robi się tylko i wyłącznie na cieście kruchym, ewentualnie półkruchym. Jabłecznik z kolei zrobiony jest zazwyczaj na cieście biszkoptowym, drożdżowym czy też francuskim, a nawet na bezie, choć można spotkać również jabłecznik na półkruchym cieście.

Jeśli zaś chodzi o farsz, to jabłecznik zawsze zawiera w składzie jabłka, ale szarlotka już nie musi. Równie dobrze może być z truskawkami, wiśniami czy śliwkami. Okazuje się więc, że szarlotka z jabłkami jest jabłecznikiem, a jabłecznik na kruchym cieście jest szarlotką. W takim wypadku utożsamianie tych ciast nie będzie błędem. Jednak w innych sytuacjach wymienne stosowanie tych nazw będzie nieprawidłowe.

Dodatkowo szarlotkę i jabłecznik rozróżnia sposób podawania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że szarlotkę prawidłowo podaje się tylko na zimno. To jabłecznik można podawać na ciepło i np. z lodami. Do jabłecznika dodaje się surowe jabłka do ciasta przed umieszczeniem go w piekarniku. Natomiast szarlotkę robi się z owoców, które wcześniej zostały poddane obróbce termicznej, np. duszone, a potem dopiero rozłożone na już podpieczonym spodzie.

Pyszności - Fot. Pixabay
Pyszności - Fot. Pixabay

Przepis na szarlotkę

Najlepsze przepisy na szarlotki to te, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. Ogólnie są one bajecznie proste i nie potrzebują wielu składników.

Składniki

  • 3 szkl. mąki
  • ¾ szkl. cukru
  • 2 jajka
  • cukier waniliowy
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ¾ kostki margaryny

Dodatkowo potrzebne są oczywiście jabłka – ok. 1 kg kwaśnych jabłek posypanych cukrem i z dodatkiem cynamonu.

Wykonanie

Mąkę siekamy dokładnie razem z margaryną, dodajemy pozostałe składniki i szybko zagniatamy do momentu otrzymania gładkiego ciasta. Początkowo trudno jest połączyć składniki, ale nie należy się zrażać ani już nic do nich dodawać, tylko wytrwale wygniatać. Po chwili wszystkie składniki przenikną się. Następnie należy podzielić ciasto w proporcji 2:1. Większą część wkładamy do lodówki, a mniejszą do zamrażarki. Ciasto ma się chłodzić przez około godzinę. W tym czasie jabłka ścieramy na tarce o grubych oczkach i przesmażamy je w garnku lub na patelni. Zasypujemy cukrem i doprawiamy cynamonem. Następnie większą częścią ciasta wylepiamy blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Wykładamy jabłka, a na wierzch ścieramy pozostałe ciasto. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni na złoty kolor – zazwyczaj przez ok. 35-40 minut.

Bez względu na to, czy będziemy rozkoszować się szarlotką, czy jabłecznikiem, możemy być pewni, że nasze podniebienia będą nam wdzięczne. Kawałek ciasta do kawy albo na deser to zawsze przyjemny akcent.

Autor: Halina Basek

Jeśli jednak szukasz przepisu na pyszne i sycące danie, wypróbuj tego przepisu z naszego kanału w serwisie YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także