Wirtualna Polska

Wielu z nas omija to warzywo w sklepie. Ludzie nie mają pojęcia, jak jest zdrowe

topinambur

Pyszności - Fot. Adobe Stock

Słonecznik bulwiasty, karczoch jerozolimski, ziemna gruszka… to wszystko inne nazwy pewnego ultrazdrowego warzywa, nad którym rzadko kto się w sklepie pochyli. A szkoda, bo warto zarówno ze względu na jego właściwości, jak i smak. Chodzi oczywiście o topinambur. 

Wirtualna Polska

Historia upraw topinamburu sięga czasów sprzed odkrycia Ameryki. Jak mówią źródła historyczne, hodowali go wtedy Indianie z plemienia Topinamboore. To wyjaśnia ciekawą nazwę tych bulw, których wpływ na odpowiednie funkcjonowanie organizmu powinni poznać wszyscy ci, którym świadomość żywieniowa nie jest obca.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

topinambur – Pyszności; foto: Canva

Topinambur nie jest skomplikowaną w uprawie byliną, a dwie jego odmiany — Albik i Rubik — rosną również w Polsce. Jego smak jest określany jako „lekko słodkawy z wyraźną nutą orzechów ziemnych”. Soczysta bylina skrywa w sobie jednak o wiele więcej niż tylko ciekawy smak.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Topinambur – bogactwo witamin w jednej bulwie

Często mylony z ziemniakami topinambur jest od nich o wiele zdrowszy, bo zawiera znacznie więcej witaminy C, A oraz E. Nie brakuje w nim również minerałów, od wapnia i żelaza zaczynając, a na cynku i potasie kończąc.

Dodatkowym „pakietem usług” tego warzywa jest obniżanie poziomu cholesterolu, wspieranie układu nerwowego i regulowanie pracy układu pokarmowego. Topinambur zalecany jest diabetykom, ponieważ doskonale wpływa na poziom cukru we krwi. Spożywanie topinamburu przez osoby cierpiące na cukrzycę typu drugiego jest wskazane ze względu na obecność w bulwach inuliny, która zmniejsza poziom insulinooporności.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak to ugryźć, czyli o przygotowaniu topinamburu

topinambur – Pyszności; foto: Canva

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli jesteś z tych zalatanych, którzy średnio mają czas na kulinarne eksperymenty, ale z chęcią poznaliby nowe, zdrowe smaki, to mamy dla ciebie dobre wieści. Topinambur, w przeciwieństwie do ziemniaków, można jeść na surowo. Właściwości prozdrowotnych nie pozbawia go w specjalny sposób również gotowanie i pieczenie.

Prostym i smacznym sposobem podania topinamburu jest zrobienie z niego frytek, chipsów albo purée. Cienko skrojony jest też doskonałym dodatkiem do sałatek. Dzięki temu warzywu nabiorą one zupełnie nowego, jeszcze zdrowszego znaczenia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz też ten przepis na krem z pieczonych pomidorów. Prosto z naszego kanału na YouTube.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×