Wirtualna Polska

Znany dietetyk ostrzega: Zjedzenie takiego ryżu grozi poważnym zatruciem

Znany dietetyk ostrzega: Zjedzenie takiego ryżu grozi poważnym zatruciem

Trujący ryż - Pyszności; Foto Canva.com i kadr z materiału na kanale YouTube Michał Wrzosek

Ryż to składnik, który stanowi uzupełnienie wielu wyjątkowych dań. Okazuje się jednak, że nie każda jego forma nadaje się do spożycia. Jak rozpoznać trujący ryż i o czym należy pamiętać?

Wirtualna Polska

Michał Wrzosek ostrzega – taki ryż może być trujący!

Nie ulega żadnej wątpliwości, że ryż jest tym produktem, który króluje w przypadku wielu popularnych dań. Podaje się go z rozmaitym sosem, stanowi uzupełnienie farszu do gołąbków, czy też trudno bez niego wyobrazić sobie popularne dania kuchni azjatyckiej. Niezależnie od tego, w jakiej formie lubisz go spożywać, to musisz pamiętać, że zjedzenie go może powodować zatrucie. Oczywiście, dzieje się tak tylko w niektórych przypadkach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Michał Wrzosek, popularny dietetyk, w ostatnim czasie zdradził, jak rozpoznać trujący ryż. Przestrzegł on, że ugotowany ryż może być toksyczny i często wywołuje zatrucie pokarmowe. Niezwykle ważne jest jego przechowywanie, co zostało jasno podkreślone w filmie, który opublikował na swoim kanale na TikToku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ugotowany ryż to jest idealna pożywka dla bakterii, powodujących zatrucia pokarmowe – Bacillus cereus. Optymalna temperatura rozwinięcia się tych bakterii to jest 25 do 35 stopni Celsjusza. Po dwóch godzinach, w takiej temperaturze, ilość toksyn jest już wystarczająca, żeby spowodować zatrucie.

– ostrzegł popularny polski dietetyk.

@michal_wrzosek

Taki ryż jest toksyczny❗? #ryż #dieta #zdrowie

♬ dźwięk oryginalny – Dr Dietetyki Michał Wrzosek

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak przechowywać ugotowany ryż i co z nim zrobić?

Najlepiej będzie, gdy spożyjesz go od razu. W przypadku, gdy ugotowałeś go zbyt dużo, to najlepszą opcją będzie jego schłodzenie. Gdy za oknem chłodniej, to można go wynieść na balkon, by szybciej się ostudził. Następnie przełóż go do lodówki i postaraj się zjeść w przeciągu maksymalnie kilkunastu godzin.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Ryż – Pyszności; foto: Canva

Ryż – Pyszności; foto: Canva

Dobrze jest też zdecydować się na przygotowanie czegoś smacznego z wykorzystaniem ryżu. Dzięki temu będziesz mieć obiad na kolejny dzień lub danie, które z powodzeniem będziesz mógł zamrozić. Pamiętaj, że ryż pozwoli ci stworzyć naprawdę wiele smacznych dań. Możliwości są tu nieograniczone, a trujący ryż nie będzie tu problemem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli lubisz dania z makaronem, to na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na makaron penne z kurczakiem, zielonym pesto i szpinakiem:


Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×