Wirtualna Polska

Trzeba zostawiać napiwek? Specjalistka nie pozostawia żadnych wątpliwości

Trzeba zostawiać napiwek? Specjalistka nie pozostawia żadnych wątpliwości

Napiwek w restauracjach. Czy powinno się zostawać? - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Zostawić napiwek czy nie? A jeśli tak, to ile? Jeśli takie pytania chodzą wam po głowie, dobrze trafiliście. Zobaczcie, co specjalistka od zasad savoir-vivre’u mówi na temat podziękowań dla obsługi restauracji w formie dodatkowych pieniędzy. Czy praktyka jest wyrazem kultury i klasy, czy może niekoniecznie?

Wirtualna Polska

Jeśli jesteśmy zadowoleni z wykonanej usługi, zostawiamy napiwek. Gratyfikujemy nie tylko pracowników restauracji, ale też fryzjerów, taksówkarzy czy dostawców jedzenia. Pytanie brzmi czy to rzeczywiście dobra praktyka? Jeśli tak, to jaką kwotę zostawić, by była zgodna z zasadami savoir-vivre’u? Co powinniśmy zrobić w przypadku, gdy jakość wykonanej usługi nie spełniła oczekiwań?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz także: Rzuciła pracę w szpitalu i została kelnerką. Teraz chwali się, ile dostaje napiwku

Czy trzeba zostawiać napiwek? Jeśli tak, to ile powinien wynosić?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Napiwek jest dobrowolny. Nie musimy zostawiać dodatkowych pieniędzy za wykonanie usługi, natomiast uważa się, że jest to w dobrym tonie. Jak zaznaczyła Małgorzata Jóźwiak, ekspertka od zasad savoir-vivre’u w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”, napiwek powinien stanowić ok. 10 proc. kwoty, którą wydaliśmy w restauracji (lub salonie fryzjerskim, kosmetycznym itd.). Są jednak wyjątki.

– Jeśli są to wysokie bardzo sumy, które płacimy, wtedy schodzi to do 5 proc. Nie powinniśmy dawać napiwków szerokim gestem. To wszystko powinno odbywać się dyskretnie – wyjaśniła ekspertka w „Dzień Dobry TVN”.

Jóźwiak dodała też, że jeśli decydujemy się na zostawienie napiwku, kwota nie powinna być zbyt niska. Tak więc, jeśli rachunek opiewa na 48 złotych i chcemy podnieść go do 50 złotych, to – według specjalistki –  jest zdecydowanie za mało. W przypadku kiedy nie dysponujemy gotówką, ale chcemy wyrazić wdzięczność, docenić osobę, która nas obsługiwała, wystarczy podziękować. Warto wiedzieć, że formą napiwku-podziękowania jest również wystawienie pozytywnej opinii w internecie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Napiwek jest dobrowolny – Pyszności; Fot. Pixabay

Napiwek jest dobrowolny – Pyszności; Fot. Pixabay

Przeczytaj także: Kelner był wściekły, bo dostał tylko 3,27 zł napiwku. Później dostał wzruszający

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co, jeśli obsługa w restauracji nie była zadowalająca?

Jeśli jakość obsługi w restauracji nie spełniła oczekiwań, nie musimy zostawiać napiwku. W takim wypadku dobrze jest wyjaśnić kelnerowi, z czego nie byliśmy zadowoleni. Warto podkreślić, że są miejsca, w których serwis jest doliczany do rachunku, co powinno być zaznaczone w karcie menu. Zdarza się, że obsługa restauracji informuje o tym gości przed złożeniem zamówienia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Anna Dąbrowska, dziennikarka i ekspertka savoir-vivre’u w rozmowie z serwisem haps.pl tłumaczy, że w dobrym tonie jest zostawienie napiwku kurierom, listonoszom czy szatniarzom. Żaneta Pawlak, stylistka fryzur wyznała w „Dzień Dobry TVN”, że wdzięczność wyrażają nie tylko dodatkowe pieniądze. Jedna z klientek miała podarować kobiecie drewniany hamak. Inne, zazwyczaj w okolicach świąt, obdarowują stylistkę bombkami czy stroikami.


Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×