Wirtualna Polska

W kasach samoobsługowych ukryto specjalną funkcję. Niewiele osób o niej wie

ukryta funkcja kas samoobsługowych

YouTube

Kasy samoobsługowe w sklepach to odpowiedź rynku na narastający problem długich kolejek do płacenia. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje pewna ukryta funkcja kas samoobsługowych, która jest kolejnym z wielu systemów zabezpieczających sklep przed oszustwami ze strony klientów.

Wirtualna Polska

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że transakcje bezgotówkowe to przyszłość całego handlu. Już dziś mało kto płaci gotówką. Jak czytamy na portalu zbp.pl, według danych firmy Pollster, w 2021 roku jedynie 22% Polaków deklarowało gotówkę jako główny środek płatniczy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Chociaż taka tendencja nie wszystkim się podoba, to trzeba przyznać, że jest niezwykle użyteczna w momentach dużego obłożenia sklepów. Płatność kartą przebiega szybko i sprawnie, a kasjerzy nie muszą poświęcać cennych minut na liczenie gotówki i szukanie reszty w kasie.

Kiedy jednak nawet to przestało starczać, by w marketach nie tworzyły się gigantyczne kolejki, wprowadzono kolejne ułatwienie: kasy samoobsługowe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

ukryta funkcja kas samoobsługowych – Pyszności; foto: Canva

Kasy samoobsługowe w sklepach

Jednym z prekursorów wprowadzenia kas samoobsługowych w Polsce była Biedronka. Pierwsze próby podjęte przez sieć w 2013 roku spaliły na panewce, by od 2017 roku  pomysł wrócił i przyjął się już na dobre. Aktualnie co roku liczba kas samoobsługowych w Biedronkach rośnie nawet o kilka tysięcy sztuk.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Poza dużymi sieciami supermarketów, takie urządzenia zaczęły pojawiać się również w niewielkich punktach handlowych. Żabka wprowadziła tak zwane kasy dualne, czyli takie, które zwykle służą jako kasy samoobsługowe, ale wystarczy odkręcić ekran, by stały się wersją tradycyjną.

ukryta funkcja kas samoobsługowych – Pyszności; foto: Canva

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Problemem z wprowadzeniem kas samoobsługowych było ograniczone zaufanie do klientów. Dlatego wymyslono szereg udoskonaleń, które mają powstrzymywać ewentualnych oszustów przed kradzieżą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To dlatego w niektórych supermarketach zastosowano bramki, do których otwarcia potrzeba zeskanować paragon. W kasach istnieją też wagi, które wyczuwają zawyżoną gramaturę położonego produktu w relacji do określenia liczby sztuk, którego dokonał klient.

Jak się niedawno okazało, jest jeszcze jedna ukryta funkcja kas samoobsługowych. Jest nią system monitoringu zamontowany w urządzeniu. Kamery kas obserwują przebieg transakcji, a system informatyczny określa jego poprawność.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Według niektórych pogłosek, ten mechanizm ma w przyszłości odnaleźć jeszcze jedną funkcję. Będzie nią określenie wieku klienta i zezwolenie lub odmowę sprzedaży alkoholu bez udziału kasjera.

A jeśli szukasz ciekawych pomysłów na przekąski, zobacz ten przepis – prosto z naszego kanału na YouTube.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×