NewsyWeź słoik, zioła i składnik, który masz w kuchni. Kleszcze będą od ciebie uciekać

Weź słoik, zioła i składnik, który masz w kuchni. Kleszcze będą od ciebie uciekać

Zielarka zdradza przepis na ocet na kleszcze, fot. AdobeStock/TikTok
Zielarka zdradza przepis na ocet na kleszcze, fot. AdobeStock/TikTok

Lato zbliża się wielkimi krokami, ale letnie temperatury już teraz nas rozpieszczają. Wiele osób wyrusza więc do lasów i częściej spędza czas w ogrodzie. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę przed kleszczami, które potrafią być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Doskonałym domowym sposobem na kleszcze jest ocet z wrotyczu. Jak go przygotować? Podpowiadamy.

Kleszcze przyciąga zapach ludzkiego potu i temperatura ciała. Przyciągają je również słodkie zapachy naszych kosmetyków. Niektórych zapachów jednak zdecydowanie nie lubią. Jednym z nim jest zapach octu z wrotyczu. Jak zrobić domowy preparat przeciwko kleszczom, by był skuteczny? Oto prosty i błyskawiczny sposób.

Domowe sposoby na kleszcze. Ocet z wrotyczu działa obłędnie

Ewa Kozioł znana na TikToku jako Zielony Zagonek dzieli się z internautami wieloma różnymi naturalnymi sposobami. W jednym z ostatnich nagrań pokazała, jak przygotować ocet z wrotyczu. Twierdzi, że to mikstura, która zadziała nie tylko na kleszcze, ale też komary, muchy i inne fruwające stworzenia, które potrafią uprzykrzyć nam życie.

Sposób przygotowania mikstury na kleszcze jest naprawdę prosty. Gałęzie wrotyczu wraz z kwiatkami wrzucamy do wybranego przez siebie naczynia, zapełniając około 3/4 jego powierzchni. Zalewamy octem spirytusowym 10 proc. Następnie albo odstawiamy naczynie na dwa tygodnie albo przygotowujemy wodną kąpiel, jeśli planujemy w ciągu najbliższych dni wyjazd do lasu i chcemy, by był gotowy do użycia od razu. Wrotycz w naczyniu powinien znajdować się w niej przez około 2-3 godziny. Należy pamiętać, aby był to mały ogień.  Gdy już będzie gotowy, rozrabiamy go. Jedna część octu przypada na cztery części wody. Mieszamy dokładnie i gotowe. Możemy przelać gotową miksturę do pojemnika z atomizerem, by łatwiej go rozprowadzić.  Wystarczy spsikać nim ciało, włosy i ubranie. Jest również bezpieczny dla zwierząt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także