×

Polski Ład może podnieść cenę piwa nawet o 5 zł. Jest projekt ustawy

Po podatku cukrowym, który podniósł ceny napojów pojawia się projekt, który może spowodować podwyżkę cen piwa. Piwo podrożeje na początku następnego roku.

Podrożeje piwo, upadną browary

Polskie piwa rzemieślnicze odnoszą międzynarodowe sukcesy i stają się rozpoznawalne na całym świecie. Podwyższenie ceny piwa i wyrównanie akcyzy byłoby dużym ciosem dla małych i średnich firm.

Piwa rzemieślnicze są droższe niż popularne, koncernowe. Wprowadzenie podwyżki spowodowałoby, że staną się jeszcze bardziej poza budżetem przeciętnego Polaka. Browarnicy przekonują też, że podwyżka cen mogłaby doprowadzić do znacznego wzrostu „niekontrolowanego importu” z sąsiednich rynków.

bimberek_i_piwko

Projekt ustawy trafił do Ministerstwa Finansów

Wraz z początkiem roku akcyza od wyrobów alkoholowych wzrosła do 10%. Wzrost cen można było odnotować w szczególności na tzw. małpkach, czyli wysokoprocentowych alkoholach o małej objętości.
Producenci mocnych alkoholi poczuli się potraktowani nie fair w stosunku do przedstawicieli browarnictwa. Od początku tego roku silnie lobbowali za wprowadzeniem ujednolicenia sposobu naliczania akcyzy. Piwa miałoby być rozliczane tak, jak mocne alkohole.

Jak podał „Fakt”, akcyza od piwa o zawartości alkoholu 7 procent wzrosłaby z obecnych 77 groszy do 2,2 zł. Piwo o zawartości alkoholu 10 procent sprzedawane w butelce 0,9 litra podrożałoby o 5,13 zł. Akcyza na nie wzrosłaby czterokrotnie.

cerveza_majariega

Droższe piwo to sposób na dodatkowe środki

Warto podkreślić, że projekt ustawy został przygotowany przez Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, nie jest to więc inicjatywa rządowa. Jednak argumentacja, jaką przygotował Związek może trafić na podatny grunt.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadanych jest szereg programów społecznych, których realizacja niesie ze sobą ogromne koszty finansowe, a co za tym idzie znaczące obciążenie dla budżetu państwa. Wiele wskazuje również na to, że skutki fiskalne proponowanych zmian są niedoszacowane, zaś zbilansowanie budżetu będzie wymagało znalezienia dodatkowych źródeł pozyskiwania dochodów. Oczywistym skutkiem fiskalnym tej operacji będzie spadek wpływów. Jednym ze źródeł pozyskania dodatkowych wpływów może być ujednolicenie zasad opodatkowania szeroko rozumianych wyrobów spirytusowych, obejmujących nie tylko napoje alkoholowe, ale również piwo.

brzmi uzasadnienie ustawy

Podczas Forum Ekonomicznego Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, wyraził zainteresowanie projektem.
Nic dziwnego, wyrównanie akcyzy może przynieść nawet 5 miliardów złotych do budżetu państwa.

Myślisz, że rząd zdecyduje się wprowadzić tę opłatę?

 

Wybrane dla Ciebie

We Włoszech powstało specjalne piwo dla psów. Podobny napój kupisz też w Polsce!

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Po lodach dla czworonogów przyszła pora na specjalne piwo. Towarzysz na stałe Wiele osób traktuje swoje psiaki jako nieodłączny element swojego życia. Powstaje coraz więcej miejsc „dog friendly”, w niektórych barach i restauracjach można znaleźć nawet potrawy dla psów.Niektóre browary poszły jednak o krok […]

Przejęli sklep monopolowy i ratują małe, polskie browary. Kraftowe piwa to przyszłość?

25 maja obchodzimy Dzień Piwowara. Z tej okazji porozmawialiśmy z Piotrem Zeszutkiem, właścicielem trójmiejskiego sklepu z kraftowym alkoholem Bimbeer. Dobre piwo coraz popularniejsze Polacy lubią piwo! Statystycznie z roku na rok wypijamy coraz więcej tego alkoholu. W 2019 roku średnio było to 100 litrów na osobę. Wraz ze wzrostem popularności piwa rośnie też w pewien […]

zamknij