×

W Hiszpani wprowadzono zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw. Czas na resztę świata

Hiszpański rząd wprowadził ustawę, która zakazuje sprzedaży warzyw i owoców zapakowanych w plastik. To zachęta do troski o środowisko.

Nowe prawo już wkrótce w całej Hiszpanii

Już w 2023 roku z hiszpańskich marketów mają zniknąć warzywa i owoce pakowane w plastik. Chociaż jest to najbardziej popularne w krajach azjatyckich, to również w Europie nie brakuje absurdalnie zapakowanych produktów. Jak powiedział w rozmowie z „El País” rzecznik ministerstwa Przemian Ekologicznych celem jest „walka z nadużywaniem” plastikowych opakowań.
To dobry krok w kierunku dobrej zmiany, bo takie opakowania są całkowicie zbędne i jedynie przyczyniają się do zanieczyszczania naszej planety.

Zakaz plastiku będzie miał pewne wyjątki

Oczywiście, w projekcie ustawy znalazło się też miejsce na pewne wyjątki. Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik nie będzie dotyczył opakowań zbiorczych i porcji o wadze większej niż 1,5 kg. Dodatkowo, w przypadku gdy bez opakowania produkt mógłby ulec zniszczeniu, zepsuciu lub zgnieceniu, to pakowanie go również będzie dozwolone.

Foto: Víctor Sainz

Przepisy wejdą w życie w przyszłym roku. Hiszpania przekroczyła już dopuszczalną granicę zanieczyszczenia plastikiem, więc rząd postanowił podjąć odpowiednie kroki. Deklarują również, że do 2030 roku wszystkie opakowania w Hiszpanii będą w 100% nadawały się do recyclingu.

Aktywiści są zadowoleni

Grupy ekologiczne w Hiszpanii i za granicą, w tym Greenpeace, od lat prowadzą kampanię, aby powstrzymać sklepy warzywne i duże supermarkety przed pakowaniem świeżych produktów w warstwy plastiku.

Rewolucja będzie dotyczyła też wody

Pijemy plastik, jemy plastik i oddychamy plastikiem

mówi Julio Barea z Greenpeace

Mało tego, rząd Hiszpanii podejmuje już kroki w kierunku ograniczenia plastiku, jaki pochodzi z butelek po wodach. W planach jest utworzenie publicznych fontann do picia i ograniczenie dystrybucji jednorazowych, plastikowych kubeczków podczas imprez publicznych.

Jak Ci się podoba ten pomysł?

Chciałbyś, żeby podobne działania podjęto również w Polsce? A może uważasz, że to przesada? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

 

Wybrane dla Ciebie

Koniec plastiku w sklepach i restauracjach. Wszystko w trosce o planetę

Dyrektywa Unii Europejskiej ma zająć się ograniczeniem plastiku. Miała wejść w życie już od lipca, ale prawdopodobnie zaliczy w Polsce pewne opóźnienie. Wszystko w trosce o środowisko Jak podaje WWF, wprowadzone ograniczenie dotyczy nawet 70% plastiku, który zanieczyszcza wody. Jest to kolejny krok Dyrektywy Plastikowej. W jej skład wchodzi szereg przepisów, które mają na celu […]

18 źle zapakowanych produktów, obok których nie da się przejść obojętnie. Ekologiczna masakra

Co w głowie mieli producenci? Tego nie wiemy. Wiemy za to jedno: taka ilość plastiku jest po prostu zatrważająca. #1 Podwójne opakowanie #2 Truskawki na sztuki #3 Bo przecież jajka nie mają z natury skorupek #4 Natka pietruszki dla leniwych #5 Obrane i zapakowane mandarynki #6 Może winogronko? #7 Po co, po co, po co […]

UE wprowadziła nowy zakaz. Popularny produkt na zawsze zniknie z restauracji i sklepów!

Nowy Rok przyniósł spore zmiany. Wprowadzony zakaz ma być jednym ze sposobów na walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Zmianę odczują na początku głównie restauracje. Nowe przepisy unijne Wraz z początkiem roku w życie weszły nowe przepisy unijne. Bezwzględnie zakazują one stosowania plastikowych, jednorazowych opakowań. Z hurtowni mają zniknąć one do lipca, a na koniec roku z […]

Koniec ery plastiku! Do końca roku ma zniknąć ze sklepów i restauracji

To wielki krok w kierunku ekologii. Wprowadzenie tych ograniczeń może znacząco wpłynąć na poprawę środowiska. Koniec z plastikowymi naczyniami Do końca lipca z hurtowni mają zniknąć jednorazowe sztućce, talerzyki i kubeczki. Wraz z nowym rokiem w życie weszła nowa regulacja, która zakazuje używania ich na terenie całej Unii Europejskiej. Do końca roku mają zostać zastąpione […]

24 absurdalnie zapakowane produkty, które niszczą naszą planetę. Ten plastik był tam zbędny!

Na szczęście, mówi się coraz więcej na temat dbania o środowisko i ograniczenia zużycia plastiku. Czasami jednak niektórych ponosi fantazja… #1 Gdyby tylko pomarańcze miały jakąś naturalną osłonę #2 A może pakowaną osobno puszkę Pepsi? #3 Po prostu woda z kilkoma szparagami, nic więcej #4 A może kromkę chleba? #5 Banany na sztuki #6 Specjalna […]

zamknij