PrzepisZakazane składniki leczo według Roberta Makłowicza. Nie tylko cukinia jest zbędna

Zakazane składniki leczo według Roberta Makłowicza. Nie tylko cukinia jest zbędna

Zakazane składniki leczo według Roberta Makłowicza. Nie tylko cukinia jest zbędna
Paulina
22.07.2022 13:18

Robert Makłowicz to osobowość, której nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ma on swój ulubiony przepis na leczo. Jest to potrawa, która w naszym kraju często robimy w różny sposób. Jak wygląda tradycyjna wersja? Czego na pewno tam nie znajdziemy? Zdradzamy przepis Roberta Makłowicza.

Czego za nic w świecie nie dodawać?

Ta potrawa pochodzenia węgierskiego, podawana jako dodatek do kotletów schabowych w rodzinnym domu Makłowicza gościła od małego. Kucharz zdradza swój przepis. Warto zacząć od tego, że nie dodajemy do niego warzywa o ciemnozielonej, chrupiącej skórce i miękkim miąższu. Mowa tu o cukinii, czyli składnika, które w ,,leczo po polsku'' znajdziemy na pewno. Często na Węgrzech dostaniemy również leczo bez kiełbasy- mówi kucharz. Natomiast leczo to dodatek do dania głównego.

"Żadne pieczarki, żadna cukinia, żadne kabaczki. Wtedy to nie jest leczo, tylko ratatouille. Ratatouille jest potrawą pokrewną, ale nie wywodzi się z Węgier"- usłyszymy takie słowa, od znanego kucharza.
Obraz

Przepis Roberta Makłowicza na leczo

Składniki:

  • 4 duże cebule
  • olej
  • 1 kg żółtej papryki
  • 2 ostre papryki czerwone lub zielone
  • 1 kg dojrzałych pomidorów
  • 2-3 ząbki czosnku
  • sól

Sposób przygotowania:

Jako pierwszą obierz i przekrój na pół cebulę. Następnie pokrój w półplasterki. Ustaw średnią moc palnika i zacznij nagrzewać garnek. Najlepiej wybrać rondelek o grubym dnie. Rozgrzej 4 łyżki oleju, wsyp do niego cebulę i zeszklij ją, co jakiś czas zamieszaj. Podczas smażenie pokrój drobno pomidory i paprykę. Po 20-25 minutach duszenia papryki powinna być już miękka.

Następnie dodaj pomidory, one bardzo szybko staną dobre. Potem odkryj pokrywę i duś całość jeszcze kilkanaście minut, by odparował z potrawy nadmiar płynu. Robert Makłowicz zaleca podawać je z ryżem lub pod koniec gotowania wbić w nie kilka jajek. Jeśli nie będziesz mógł zjeść całego leczo na raz, warto je zawekować.

Wyparz słoiki i wlej gorącą potrawę, następnie zakręć. Tak przygotowana bazę będziesz mógł wykorzystać innym razem do dania jako dodatek. Na pewno sprawdzi się w dni, kiedy nie masz czasu na gotowanie.

Natomiast, jeśli jesteś fanem polskiej kuchni i tradycyjnych przepisów, to mamy przepis na leczo w takim wydaniu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także