Wirtualna Polska

Znany dietetyk wziął pod lupę czekolady z Biedronki. Ta jedna ma najlepszy skład

Znany dietetyk wziął pod lupę czekolady z Biedronki. Ta jedna ma najlepszy skład

Najlepsza czekolada z Biedronki - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek

Czy czekolada może być zdrowa? Jak twierdzą specjaliści – jak najbardziej. Co nie znaczy, że każda taka jest. A jaka jest najlepsza czekolada z Biedronki? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć pewien znany dietetyk. 

Wirtualna Polska

Michał Wrzosek, popularny trener sportowy, dietetyk kliniczny i zawzięty użytkownik mediów społecznościowych oraz YouTube’a lubi podejmować się trudnych wyzwań. Niejednokrotnie już pisaliśmy o jego ultra trudnych próbach ognia typu znalezienie zdrowego jogurtu w Lidlu czy najmniej obciążającej organizm opcji w… McDonald’s.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tym razem dietetyk ruszył na poszukiwanie najlepszej czekolady z Biedronki. Jak mu poszło? Czytaj dalej.

Najlepsza czekolada z Biedronki – Pyszności; foto: Canva

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czy czekolada może być zdrowa?

Ponieważ czekolady zawsze szukamy na dziale ze słodyczami, jej konotacje ze zdrowiem wydają się, na pierwszy rzut oka, zerowe. Jednak badania i publikacje naukowe przeczą temu skojarzeniu.

Jak czytamy na portalu doktorania.pl, pierwszym mitem, który wiąże się z czekoladą, jest to, że poszczególne rodzaje tak naprawdę nie różnią się niczym, poza ewentualnym nadzieniem. Prawda wygląda zupełnie inaczej. Czekolady różnią się od siebie składem: ilością cukru, emulgatorami, utwardzaczami, aromatami oraz, przede wszystkim, zawartością kakao, czyli składnika, który bierzemy pod uwagę, myśląc o czekoladzie kategoriach zdrowotnych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

I tak oto czekolada gorzka ma zazwyczaj o połowę mniej cukru i nawet trzykrotnie więcej miazgi kakaowej niż czekolada mleczna. Kakao ma natomiast dużo magnezu, błonnika i antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i poprawiają pamięć i koncentrację.

Najlepsza czekolada z Biedronki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Michał Wrzosek zna się na rzeczy, ale czy udało mu się odnaleźć najlepszą pod względem zdrowia czekoladę w Biedronce? Tak. Zanim jednak wskazał swojego faworyta, standardowo powiedział, których czekolad nie kupować na pewno. A wybierał właśnie spośród teoretycznie najlepszych, czyli gorzkich odmian.

Wśród najmniej zdrowych czekolad gorzkich dietetyk wyróżnił produkt Wedla. Jak dowiedzieliśmy się z filmu Wrzoska, ma ona jedynie 64% kakao i sporo cukru. Również czekolada gorzka Magnetic nie należy do najlepszych opcji. Ma aż 34 na 100 gramów cukru.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

A jaka jest najlepsza czekolada w Biedronce według Michała Wrzoska? Specjalista podał aż trzy typy:

  • Czekolada gorzka Lindt – 85% kakao i jedynie 11 na 100 gramów cukru
  • Czekolada gorzka Luximo – również 85% kakao i dwa razy niższa w porównaniu z poprzednikiem cena
  • Czekolada mleczna Ritter Sport – najlepszy wybór dla nielubiących czekolady gorzkiej. Mimo standardowej dla mlecznych odmian czekolady dużej ilości cukru, ta ma, w ocenie Wrzoska, wyjątkowo krótki i przejrzysty skład.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

A jeśli szukasz pomysłów na zdrowe przekąski, rzuć okiem na ten filmik z naszego kanału na YouTube.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×