PrzepisRobert Makłowicz przez całą wiosnę gotuje babciną zupę. Smakuje jak z najlepszej restauracji

Robert Makłowicz przez całą wiosnę gotuje babciną zupę. Smakuje jak z najlepszej restauracji

Zupa szczawiowa według Roberta Makłowicza- Pyszności; źródło Canva, Instagram
Zupa szczawiowa według Roberta Makłowicza- Pyszności; źródło Canva, Instagram
Ewa
05.05.2023 10:45

Zupa szczawiowa w wydaniu Roberta Makłowicza ma w sobie jeszcze więcej smaku i aromatu. Jeden składnik zmienia ją w wykwintne danie, którego nie powstydziłyby się eleganckie restauracje.

Maj to zdecydowanie miesiąc szczawiu. Właśnie teraz pojawiają się zielone, ostro-kwaśne listki. Chociaż można dodawać je do sałatek, dorzucać do grillujących się ryb, czy też wymieszać ze szpinakiem i podać z makaronem, to najpopularniejszym daniem jest zupa szczawiowa. Swój wyjątkowy przepis na tę babciną zupę zdradził Robert Makłowicz. Pochodzący z Ukrainy "zielony barszcz" przenosi prostą zupę na całkowicie nowy poziom pyszności.

Zupa szczawiowa Roberta Makłowicza

Składniki:

  • ok. 70 dag mięsa z kaczki
  • 1-2 łyżeczki masła
  • cebula
  • marchewka
  • pęczek botwiny (liście)
  • pomidor
  • świeży koperek
  • pęczek szczawiu
  • świeży szczypiorek
  • 100 ml śmietany
  • 2 ugotowane na twardo jajka
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Mięso kaczki przekładam do miski i zalewam wodą. Doprowadzam do wrzenia i gotuję przez ok. 60 minut, zbierając co jakiś czas pojawiające się szumowiny. Gotowy wywar wyłącz i odstawiam do wystudzenia. Wywar najlepiej jest przygotować dzień wcześniej.
  2. Cebulę drobno siekam, a marchew ścieram na tarce o dużych oczkach.
  3. Z wystudzonego wywaru zbieram oddzielony tłuszcz i przekładam go na patelnię. Wykorzystuję go do podsmażenia warzyw.
  4. Botwinkę i szpinak dokładnie myję i siekam. Dorzucam do garnka z wywarem i gotuję. Gdy wywar się zagotuj, dodaję podsmażone warzywa.
  5. Pomidor ścieram na tarce, wrzucam do bulionu i doprawiam do smaku solą oraz pieprzem.
  6. Gotową zupę serwuję z ugotowanym na twardo jajkiem i posypuję posiekanym koperkiem i szczypiorkiem. Dodaję kleks śmietany i gotowe.
Pyszności - Adobe Stock
Pyszności - Adobe Stock

Gdzie zbierać szczaw?

Przede wszystkim szukaj go w miejscach oddalonych od dróg i autostrad. Wybierz się na spacer na łąkę i wypatruj skupiska listków. Jeśli nie jesteś pewien, czy to właśnie ta roślina, uszczknij kawałek listka i spróbuj. Jeśli jest kwaśny, to masz do czynienia ze szczawiem. Szczawiu szukaj na pastwiskach i łąkach, nawet na podmokłym podłożu. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś pewien, czy to ta roślina, lepiej jest ją zostawić.

Szczaw możesz uprawiać również w swoim ogrodzie lub kupić na lokalnym targu od rolnika. Jeśli wciąż nie uda ci się go znaleźć, poszukaj gotowych słoiczków w sklepie.

Czy szczaw jest zdrowy?

Liście młodego szczawiu to prawdziwa bomba witaminowa. Mają w sobie dużą ilość witaminy C, A, E oraz żelaza, potasu i cynku. Szczaw ma niewiele kalorii i wykazuje działanie przeciwutleniające, co wpływa na opóźnienie procesów starzenia organizmu. Ze szczawiu powinny jednak zrezygnować osoby borykające z chorobami nerek, reumatyzmem czy też osteoporozą. Zaszkodzić im może wysoka zawartość szczawianów.

Zobacz również nasz przepis na pyszną kaszankę z grilla:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także