PrzepisTanie i naturalne barwniki do jajek. Odpuść naklejki i sztuczne proszki

Tanie i naturalne barwniki do jajek. Odpuść naklejki i sztuczne proszki

Unsplash
Unsplash
Weronika

30.03.2023 20:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza tylko jedno. Nadszedł czas na zrobienie pisanek wielkanocnych, które jak co roku trafią do naszego koszyczka. Oto najlepsze naturalne barwniki do jajek.

Tradycja malowania jajek - skąd się to wzięło?

Malowanie jajek jest jedną z najbardziej popularnych tradycji związanych z Wielkanocą, szczególnie w krajach europejskich. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tej tradycji, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Tradycja malowania jajek ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach ludowych. Wierzono, że jajka są symbolem nowego życia i odrodzenia, a malowanie ich w jasne i żywe kolory miało zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

Inna teoria mówi o tym, że malowanie jajek ta wywodzi się z chrześcijańskiej symboliki Wielkanocy. Jajka symbolizują zmartwychwstanie Chrystusa i ożywienie świata, podobnie jak ptasie jaja, które wykluwają się wraz z nadejściem wiosny. W niektórych krajach jajka są nawet barwione na czerwono, aby symbolizować krew Jezusa Chrystusa. W Polsce malowanie jajek związane jest z wieloma obrzędami i wierzeniami.

Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc

Nie chcesz używać sztucznych barwników do jajek wielkanocnych? Na szczęście istnieje wiele produktów, którymi naturalnie zabarwisz święconki:

  • Cebula - to z pewnością jeden z najbardziej znanych sposobów na zabarwienie jaj. W tym celu wykorzystasz łuski z cebuli, które zabarwią jajka na złoto-brązowy odcień,
  • Szpinak - naturalnie zabarwi on jaja na zielono
  • Kurkuma - ta przyprawa mająca szereg właściwości zdrowotnych zabarwi wielkanocne jaja na intensywny żółty kolor,
  • Burak lub żurawina - te produkty zabarwią wielkanocne jaja na różowy kolor
  • Jagody - jeśli do wody, w której gotują się jajka, dodajesz jagody, otrzymasz piękne fioletowe święconki,
  • Czerwona kapusta - zabarwi jaja na niebiesko.

Barwniki do jajek - jak używać?

Istnieją dwie metody używania naturalnych barwników do jajek:

  1. Barwienie jaj na gorąco - wybrany przez Ciebie barwnik wkładasz do garnka, zalewasz zimną wodą, dodajesz jajko i doprowadzasz do wrzenia. Całość gotujesz do momentu, aż jaja uzyskają upragniony kolor.
  2. Barwienie jaj na zimno - w tym sposobie najpierw gotujesz jaja i barwnik osobno. Po wystudzeniu jajek wkładasz je do gorącej wody z barwnikiem i czekasz do momentu, aż całość wystygnie. Po tym czasie jajka powinny się zabarwić.

Jeżeli chcesz, aby kolor uzyskany dzięki naturalnym barwnikom do jajek był bardziej intensywny, do każdego barwnika możesz dodać łyżeczkę octu, który wzmocni ich kolor.

Na deser przygotuj czekoladowe trufle. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także