NewsyCena tortu komunijnego w Grycanie. Ludzie robią wielkie oczy

Cena tortu komunijnego w Grycanie. Ludzie robią wielkie oczy

Adobe Stock
Adobe Stock
Joanna Bogiel-Jażdżyk
21.04.2023 14:15, aktualizacja: 21.04.2023 14:29

Zbliża się maj, czas Pierwszych Komunii Świętych. Tradycją jest, że po kościelnej uroczystości celebrujemy ten dzień, wydając przyjęcie. Korzystamy z tych organizowanych w restauracjach lub urządzamy je sami w domu. Niezależnie od miejsca, obowiązkowym punktem uroczystości jest komunijny tort. Najczęściej zamawiany w cukierni. Okazuje się, że cena takiego okolicznościowego deseru może poważnie nadszarpnąć nasz budżet.

Wprawdzie do rozpoczęcia sezonu komunijnego 2023 zostało jeszcze trochę czasu, ale większość rodziców, których dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii, już rozpoczęła przygotowania. W tym roku organizacja wydarzenia oraz przyjęć komunijnych będzie wyjątkowo droga. Za wysokimi kosztami stoją: galopująca inflacja i wciąż rosnące ceny żywności.

Pierwsza Komunia - Pyszności; źródło: Adobe
Pierwsza Komunia - Pyszności; źródło: Adobe

Komunia Święta to ważne wydarzenie dla wielu rodzin. Poza duchowym przygotowaniem dziecka wiąże się ono również z dużymi wydatkami. Trzeba kupić albę, sukienkę lub garnitur i wszystkie niezbędne akcesoria. Do tego dochodzi też koszt zakupu dekoracji, zaproszeń, fotografa i zwyczajowych prezentów. To jednak nie koniec, bo w polską tradycję tego dnia wpisało się również przyjęcie komunijne. Rodzice, którzy w tym roku chcą je zorganizować w lokalu, muszą przygotować się na duży wydatek.

Większość z nich przedstawia oferty pierwszokomunijne w postaci "talerzyków", czyli stawki liczonej od osoby. W cenie jest najczęściej zimny bufet, dania ciepłe, ciasta i napoje. W tym roku koszt talerzyka waha się od 100 do nawet 350 złotych za osobę. Średnia cena to 200 zł. To oznacza, że za organizację przyjęcia dla 30 osób trzeba zapłacić średnio 6 tys. złotych.

Tort komunijny - Pyszności; źródło: Adobe
Tort komunijny - Pyszności; źródło: Adobe

Obowiązkowy tort komunijny

Jednym z elementów, bez których chyba nikt nie wyobraża sobie takiego przyjęcia jest okolicznościowy tort. Tego typu produkty już jakiś czas temu pojawiły się w ofertach cukierni, m.in. w popularnej sieci Grycan. Wybór pierwszokomunijnych tortów jest tam dość duży, ale ceny wbijają w ziemię. Jeden z produktów w ofercie tej znanej cukierni kosztuje prawie 450 zł.

W tortowym menu Grycana jest obecnie 11 różnych rodzajów komunijnych tortów. Każdy z darmową możliwością personalizacji. Różnią się smakiem, ale też wyglądem, wielkością i ceną. Najwięcej kosztuje tort malinowo-jeżynowy w kształcie Pisma Świętego. Za taki o wadze 4 kg trzeba zapłacić 429 zł . Wystarczy wprawdzie na około 30 porcji, ale przyznacie, że cena jest powalająca.

Nieco taniej (409 zł) kosztuje tort-księga w wersji śmietankowo-malinowej. Pozostałe torty dostępne są w kształcie tradycyjnych okręgów i zależnie od smaku oraz ozdób kosztują od 240 do 330 zł. Najtańsza z propozycji to tort lodowo-bezowy, którego cena waha się od 95 do 179 zł.

Masz ochotę na coś słodkiego? Zrób zapiekane naleśniki z serem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także