PoradyCzy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko? Nawet doświadczeni kucharze mogą się pomylić

Czy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko? Nawet doświadczeni kucharze mogą się pomylić

Czy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko? - Pyszności; Foto: Canva.com
Czy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko? - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
15.08.2022 12:27, aktualizacja: 20.10.2023 13:24

Gołąbki to tradycyjna potrawa, którą prawie każdy z nas przygotował przynajmniej raz w życiu. Ich farsz powstaje zazwyczaj na bazie mielonego mięsa oraz ryżu lub kaszy. Zdarza się jednak, że niektórzy dodają do farszu również jajko. Czy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko? Jeśli tak, to dlaczego? Z przyjemnością odpowiemy na te pytania.

Wyjątkowe danie obiadowe

Gołąbki - Pyszności; Foto: Canva.com
Gołąbki - Pyszności; Foto: Canva.com

Gołąbki to danie jedyne w swoim rodzaju. Ich sekretem zazwyczaj jest pyszny farsz, który zawijamy w liście kapusty. W związku z tym przygotowujemy go wedle własnych preferencji. Wielu z nas robi farsz na bazie ryżu oraz mielonego mięsa.

Niektórzy jednak wolą zamiast ryżu, dodać kaszę gryczaną. Aby wzbogacić jego smak oraz aromat - często doprawiamy go swoimi ulubionymi przyprawami. Dodatkowo niekiedy dodajemy również grzyby.

Czy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko?

Jajka- Pyszności; Foto: Pixabay.com
Jajka- Pyszności; Foto: Pixabay.com

W niektórych przepisach na to kultowe danie, zaleca się dodać jajko do farszu. Czy ma to jakieś znaczenie?  Okazuje się, że dzięki obecności tego składnika farsz odznacza się bardziej zbitą konsystencją. W konsekwencji potrawa lepiej utrzymuje swoją formę, nie rozpada się. 

Jeśli więc chcesz poprawić konsystencję farszu na gołąbki, dodaj do niego jajko. Należy również zaznaczyć, że obecność tego składnika nie wpłynie negatywnie na smak potrawy.

Czy można mrozić gołąbki?

Niekiedy zdarzy się, że przygotujesz zbyt dużą ilość gołąbków. Okazuje się, że z łatwością możesz je zamrozić. Wystarczy, że zapakujesz je w specjalne woreczki do zamrażania. Najlepiej pakować każdy gołąbek oddzielnie - dzięki temu nie posklejają się ze sobą.

Jeśli chcesz, możesz również zamrozić surowe gołąbki. W takiej sytuacji sparz jedynie kapustę, a następnie zawiń nią farsz. W takim przypadku również polecamy pakować gołąbki oddzielnie.

Pamiętaj jednak, aby nie mrozić ich razem z sosem. W przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na smak i konsystencję twojej potrawy. W takiej sytuacji sos najlepiej zamrozić oddzielnie.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować szybkie gołąbki bez ryżu krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także